Alimenty na psa?! Przełomowa decyzja sądu w sprawie rozwodowej!

Agnieszka
Prawo
11.04.2024 11:11
Alimenty na psa?! Przełomowa decyzja sądu w sprawie rozwodowej!

 

Większość osób posiadających psy traktuje je jak pełnoprawnych członków rodziny. Z tego samego założenia wyszedł hiszpański sąd, który jednak poszedł o krok dalej. Skoro pies jest jak członek rodziny, to przysługuje mu przynajmniej część praw z tego wynikających. W tym przypadku chodzi o alimenty.

Co się dzieje z psem, gdy rozpada się małżeństwo?

Pies jest dla wielu niemal jak członek rodziny. Co jednak w przypadku, gdy dochodzi do rozwodu? W niektórych sytuacjach byli małżonkowie dogadują się między sobą co do kwestii tego, z kim zostanie pies. Bywa jednak też tak, że nie mogą dojść do porozumienia w tej sprawie. Wtedy to sąd może zdecydować, w oparciu o różne kryteria, pod czyją opieką zostanie pupil. 

W przypadku pewnego małżeństwa z Hiszpanii sąd zadecydował nie tylko o tym, z kim ma zostać pies po rozwodzie, ale także zasądził na tegoż psa alimenty. 

Alimenty na psa?

Hiszpańskie media żyły niedawno sprawą dotyczącą alimentów, które Sąd Prowincjonalny w mieście Pontevedra zarządził na rzecz psa. Okazuje się, że choć byli małżonkowie, zgodnie z orzeczeniem sądu, dzielą się wydatkami na dzieci i psa, to były (lepiej zarabiający) mąż musi płacić alimenty zarówno na dzieci, jak i na psa, który został pod opieką kobiety.

"Będzie on partycypował w wydatkach zwierzęcia kwotą 40 euro miesięcznie" - czytamy w hiszpańskich mediach.

Oprócz tego mężczyzna musi płacić także alimenty na dzieci w wysokości 150 euro miesięcznie. 

Czy w Polsce byłoby to możliwe?

Zgodnie z Polskim prawem, pies nie ma formalnego statusu członka rodziny, a więc nie ma także praw z tego wynikających. Sąd nie może więc zasądzić alimentów na psa w Polsce.

Może natomiast zdecydować, pod czyją opieką pozostanie zwierzę. Okazuje się bowiem, że zgodnie z polskim prawem pies wchodzi w skład majątku. Jeśli więc byli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia w tej sprawie, to sąd może zadecydować za nich.

Gdzie trafia pies, gdy rozpada się małżeństwo?

W przypadku rozpadu małżeństwa los psa (lub innego zwierzęcia domowego) zależy od wielu czynników, w tym od decyzji właścicieli, prawa i ewentualnie orzeczenia sądu, jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia. Oto kilka możliwych scenariuszy:

Porozumienie między stronami 

Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy małżonkowie mogą dojść do porozumienia, komu zwierzę ma przypaść. Mogą uwzględnić przy tym, kto jest w stanie zapewnić lepszą opiekę, ma lepsze warunki mieszkaniowe lub miał głębszą więź ze zwierzęciem.

Podział czasu

W niektórych przypadkach małżonkowie decydują się na podział czasu z psem, podobnie jak w przypadku opieki nad dziećmi. Taka sytuacja wymaga jednak dobrej woli i współpracy obu stron.

Orzeczenie sądowe

Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia, sprawa może trafić do sądu. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, zwierzęta są traktowane jako majątek, więc sąd decyduje o ich przypisaniu w oparciu o podobne kryteria, co inne elementy majątku. Jednak coraz częściej bierze się pod uwagę dobrostan zwierzęcia.

Mediacja 

Czasem pomocne może okazać się skorzystanie z mediacji, gdzie neutralny mediator pomoże stronom znaleźć najlepsze rozwiązanie dotyczące opieki nad zwierzęciem.

Niezależnie od rozwiązania, kluczowe jest uwzględnienie dobra zwierzęcia i zapewnienie mu odpowiednich warunków życia i opieki.

 

 

Kluczowe Punkty
  • Hiszpański sąd zarządził alimenty na rzecz psa.
  • Po rozwodzie z Hiszpanii, były mąż musi płacić 40 euro miesięcznie na psa.
  • Zgodnie z polskim prawem, pies nie ma statusu członka rodziny, więc sąd nie może zasądzić alimentów na psa.
  • Rozpad małżeństwa wpływa na los psa, który może zależeć od decyzji właścicieli, prawa i ewentualnie orzeczenia sądu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną