Nowe uprawnienia dla kierowców z kategorią B! Trzeba spełnić jednak 3 warunki

Martyna P.
Newsy
29.03.2024 8:57
Nowe uprawnienia dla kierowców z kategorią B! Trzeba spełnić jednak 3 warunki

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mają powody do zadowolenia. Nowelizacja przepisów nadała im nowe uprawnienia.

 

 

Nowe uprawnienia dla kierowców!

Sprawie tej przyjrzała się „Rzeczpospolita”. Nowe przepisy dotyczą zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, który jest kierowany przez osobę z prawem jazdy o kategorii B.

Wdrożenie nowelizacji sprawiło, że z kategorią prawa jazdy B w określonych warunkach można prowadzić samochód, który ma 4,25 tony masy całkowitej. Dotychczas dopuszczalne były 3,5 tony.

Ma to związek z samochodami elektrycznymi, które mają większą masą od pojazdów spalinowych.

Nowelizacja dotyczy głównie samochodów użytkowych takich jak dostawczaki oraz furgonetki, które same w sobie ważą około 3,5 tony. Po ich załadowaniu norma ta była znacznie przekroczona.

 

 

Nowe uprawnienia tylko pod 3 warunkami

Nowe przepisy mają zastosowanie w przypadku, gdy kierowca ma prawo jazdy od minimum dwóch lat oraz jest:

 • kierowcą samochodu hybrydowego,
 • kierowcą samochodu elektrycznego,
 • kierowcą samochodu zasilanego LPG, CNG lub wodorem.

Konieczne jest także posiadanie specjalnej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym (DMC przekraczająca 3,5 t wynika z zastosowania ekologicznego napędu).

Zdjęcie Nowe uprawnienia dla kierowców z kategorią B! Jest jednak haczyk, trzeba spełnić 3 warunki #1

Prawo jazdy – kategoria B

Prawo jazdy kategorii B w Polsce upoważnia do prowadzenia samochodów osobowych oraz pojazdów o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (po nowelizacji 4,25 ton), które są przeznaczone do przewozu nie więcej niż 8 pasażerów oprócz kierowcy. Obejmuje to większość samochodów osobowych, które są najczęściej używane na co dzień przez kierowców.

 

Kategorie prawa jazdy w Polsce

 1. AM - uprawnia do kierowania motorowerami oraz lekkimi pojazdami czterokołowymi (pojazdy te nie mogą przekraczać prędkości 45 km/h, a ich pojemność silnika nie może być większa niż 50 cm³ dla silników spalinowych lub moc nie większa niż 4 kW dla silników elektrycznych).
 2. A1 - uprawnia do kierowania motocyklami o pojemności silnika do 125 cm³ i mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz trójkołowcami o mocy do 15 kW.
 3. A2 - uprawnia do kierowania motocyklami o mocy nieprzekraczającej 35 kW, gdzie stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,2 kW/kg.
 4. A - uprawnia do kierowania motocyklami bez ograniczeń mocy, w tym także trójkołowcami o mocy większej niż 15 kW.
 5. B - uprawnia do kierowania samochodami osobowymi oraz innymi pojazdami o masie całkowitej nieprzekraczającej 4,25 tony, które są przeznaczone do przewozu nie więcej niż 8 pasażerów oprócz kierowcy. Umożliwia także prowadzenie przyczep lekkich oraz, po spełnieniu dodatkowych warunków, przyczep ciężkich.
 6. BE - uprawnia do kierowania zestawem pojazdów składającym się z pojazdu kategorii B i przyczepy o masie całkowitej przekraczającej 750 kg.
 7. C1 - uprawnia do kierowania pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 7,5 tony. Można z nią prowadzić przyczepy o masie do 750 kg.
 8. C1E - uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii C1 z przyczepami o masie całkowitej przekraczającej 750 kg, ale łączna masa zestawu nie może przekraczać 12 ton.
 9. C - uprawnia do kierowania pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony bez ograniczenia maksymalnej masy. Może obejmować przyczepy o masie do 750 kg.
 10. CE - uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii C z przyczepami o masie całkowitej przekraczającej 750 kg.
 11. D1 - uprawnia do kierowania pojazdami przeznaczonymi do przewozu więcej niż 8 pasażerów, ale nie więcej niż 16 pasażerów oprócz kierowcy, z możliwością prowadzenia przyczepy do 750 kg.
 12. D1E - uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii D1 z przyczepami o masie całkowitej przekraczającej 750 kg.
 13. D - uprawnia do kierowania pojazdami przeznaczonymi do przewozu więcej niż 8 pasażerów oprócz kierowcy, bez ograniczenia liczby miejsc. Można z nią prowadzić przyczepy do 750 kg.
 14. DE - uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii D z przyczepami o masie całkowitej przekraczającej 750 kg.
 15. T - uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi i leśnymi oraz pojazdami wolnobieżnymi, niezależnie od ich masy i wymiarów, z możliwością prowadzenia przyczep.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną