500 plus na dentystę dla każdego! Dofinansowanie, o którym niewiele osób wie!

Agnieszka
Zdrowie
21.03.2024 11:33
500 plus na dentystę dla każdego! Dofinansowanie, o którym niewiele osób wie!

Usługi stomatologiczne w Polsce kojarzą się przede wszystkim z sektorem prywatnym. Gdy zaczyna boleć ząb, niewielu osobom przychodzi do głowy, aby udać się do dentysty na NFZ. Mało osób wie jednak, że na wizytę u dentysty każdemu należy się raz w roku dofinansowanie. Poznaj szczegóły.

Dofinansowanie na dentystę

Wciąż niewiele osób wie, że każdy kto odprowadza składki zdrowotne, ma prawo do skorzystania raz w roku z dofinansowania na zabiegi dentystyczne. 

Raz w roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi, za które normalnie musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni. Potrzebne zabiegi można wykonywać jednak tylko w gabinetach dentystycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Listy gabinetów dentystycznych, posiadających umowę z NFZ, można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

500 zł i więcej na usługi dentystyczne

Osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne, raz w roku mogą skorzystać z refundowanych usług dentystycznych w gabinetach, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Dofinansowanie wynosi 500 zł, ale niektóre refundowane zabiegi przekraczają tę kwotę.

500 zł to mniej więcej taka kwota, jaką wydalibyśmy na przegląd jamy ustnej plus usuwanie kamienia, wyrwanie zęba, czy założenie plomby.

Każdy ubezpieczony zdrowotnie pacjent może jednak skorzystać raz w roku także z innych gwarantowanych usług dentystycznych:

raz w roku badanie stomatologiczne,

3 razy w roku przegląd jamy ustnej,

2 zdjęcia RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata,

leczenie próchnicy,

leczenie kanałowe,

leczenie protetyczne,

usunięcie kamienia nazębnego z zębów w jednym łuku raz do roku,

leczenie zmian na błonie śluzowej na każdej wizycie,

chirurgiczne usunięcie zęba,

wycinanie zmian błony śluzowej,

usunięcia torbieli,

znieczulenie. 

Dodatkowo, refundowane usługi dla dzieci obejmują:

  • leczenie i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
  • leczenie ortodontycznego dzieci do 12. roku życia.

Te zabiegi powinniśmy wykonywać co najmniej raz w roku

Zapobieganie jest zawsze lepsze, niż leczenie. Jeśli chcesz zachować jamę ustną w zdrowiu, przynajmniej raz w roku należy wykonać:

  • oczyszczenie zębów ze złogów kamienia nazębnego (skaling piaskowanie),
  • fluoryzację (jeśli zaleci dentysta),
  • wizytę kontrolną, w celu ocenienia stanu zębów. 
Kluczowe Punkty
  • Usługi stomatologiczne w Polsce kojarzą się z sektorem prywatnym, ale każdemu przysługuje dofinansowanie na dentystę raz w roku, jeżeli odprowadza składki zdrowotne
  • Dofinansowanie na zabiegi dentystyczne obejmuje do 500 zł rocznie, które można wykorzystać w gabinetach mających umowę z NFZ
  • Refundowane usługi obejmują badanie stomatologiczne, przegląd jamy ustnej, zdjęcia RTG zębów i pantomogram, leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, leczenie protetyczne, usuwanie kamienia nazębnego, leczenie zmian na błonie śluzowej, chirurgiczne usunięcie zęba, wycinanie zmian błony śluzowej, usunięcia torbieli, znieczulenie
  • Dodatkowo, refundowane usługi dla dzieci obejmują leczenie i profilaktykę zębów mlecznych i stałych oraz leczenie ortodontyczne dla dzieci do 12. roku życia
  • Aby zachować jamę ustną w zdrowiu, przynajmniej raz w roku należy wykonać oczyszczenie zębów ze złogów kamienia nazębnego (skaling, piaskowanie), fluoryzację (jeśli zaleci dentysta), wizytę kontrolną
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną