Wiosna = Alergia? Sprawdź, jak zwyciężyć z kichaniem i łzawieniem oczu!

Patrycja
Zdrowie
28.04.2020 20:26
Wiosna = Alergia? Sprawdź, jak zwyciężyć z kichaniem i łzawieniem oczu!

Wiosna to czas, kiedy cała natura budzi się do życia po zimowym letargu, a kwiaty, trawy i drzewa zaczynają pylić. Niestety ten czas, to koszmar dla wielu alergików, którzy muszą zmagać się nieprzyjemnymi dolegliwościami i uporczywymi objawami wiosennych alergii. Poznaj kilka sposobów na to, jak skutecznie się ich pozbyć.

Objawy alergii

Wiosenna alergia wywołana uczuleniem na pyłki kwiatów, traw lub drzew, charakteryzuje się wieloma objawami takimi jak: nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, jak wysypka, pokrzywka, a także obrzęki czy duszności.

Rozpoznawanie i diagnozowanie alergii

Pierwszym krokiem w skutecznym radzeniu sobie z alergią jest jej właściwe zdiagnozowanie. Niezbędne jest wykonanie testów alergicznych, które pomogą zidentyfikować konkretne alergeny, na które pacjent reaguje. W Polsce dostępne są różne metody diagnostyczne, w tym testy skórne, testy z krwi na określenie poziomu IgE specyficznych dla alergenów oraz testy prowokacyjne.

Unikanie ekspozycji na alergeny

Choć całkowite uniknięcie ekspozycji na alergeny jest trudne, istnieją sposoby, aby ograniczyć kontakt z nimi. Obejmują one:

 • Śledzenie prognozy pylenia i unikanie wychodzenia na zewnątrz w dni, kiedy stężenie alergenów w powietrzu jest wysokie.
 • Zamykanie okien w domu i w samochodzie, aby ograniczyć dostęp pyłków.
 • Stosowanie oczyszczaczy powietrza w domu, które mogą redukować obecność alergenów.
Zdjęcie Wiosna = Alergia? Sprawdź, jak zwyciężyć z kichaniem i łzawieniem oczu! #1

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i może obejmować:

 • Leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie, zaczerwienienie oczu i nieżyt nosa.
 • Steroidy donosowe, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk w drogach oddechowych.
 • Leki stabilizujące mastocyty, które zapobiegają uwolnieniu mediatorów alergii.
 • W przypadku ciężkich reakcji alergicznych, lekarz może zalecić kortykosteroidy doustne.

Immunoterapia

Immunoterapia, czyli odczulanie, jest metodą leczenia, która może przynieść długotrwałą ulgę osobom cierpiącym na alergie. Proces ten polega na regularnym podawaniu rosnących dawek alergenu, co w czasie może prowadzić do zmniejszenia lub wyeliminowania reakcji alergicznej. W Polsce dostępne są różne formy immunoterapii, w tym podskórna (SCIT) i podjęzykowa (SLIT), które są dostosowane do specyficznych potrzeb pacjenta.

Edukacja pacjenta

Kluczowym elementem w zarządzaniu alergiami jest edukacja pacjenta. Zrozumienie mechanizmów alergii, czynników wyzwalających oraz metod unikania ekspozycji na alergeny może znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących. Alergicy powinni także nauczyć się, jak prawidłowo stosować przepisane leki i rozpoznawać sytuacje, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Podsumowanie

Wiosenne alergie w Polsce mogą być wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniej wiedzy, diagnostyce i indywidualnie dopasowanemu planowi leczenia, możliwe jest skuteczne zarządzanie nimi i cieszenie się życiem bez ograniczeń. Ważne jest, aby osoby cierpiące na alergie współpracowały z alergologami i innymi specjalistami w celu opracowania najbardziej efektywnego planu leczenia.

 

 

Kluczowe Punkty
 • Artykuł omawia problem wiosennych alergii i jak sobie z nimi radzić.
 • Objawy alergii obejmują nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, takie jak wysypka i pokrzywka.
 • Rozpoznawanie i diagnozowanie alergii jest kluczowym krokiem w radzeniu sobie z alergiami, które obejmują wykonanie testów alergicznych.
 • Unikanie ekspozycji na alergeny to jedna z strategii radzenia sobie z alergią, która obejmuje śledzenie prognozy pylenia, zamykanie okien i stosowanie oczyszczaczy powietrza.
 • Leczenie farmakologiczne obejmuje leki przeciwhistaminowe, steroidy donosowe, leki stabilizujące mastocyty oraz kortykosteroidy doustne.
 • Immunoterapia jest metodą leczenia, która polega na regularnym podawaniu rosnących dawek alergenu, co w czasie może prowadzić do zmniejszenia lub wyeliminowania reakcji alergicznej.
 • Edukacja pacjenta jest kluczowym elementem w zarządzaniu alergiami, zrozumienie mechanizmów alergii, czynników wyzwalających oraz metod unikania ekspozycji na alergeny może znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną