Jak pozbyć się wiosennej alergii?

Patrycja

Zdrowie

28.04.2020 20:26

Jak pozbyć się wiosennej alergii?

Wiosna to czas, kiedy cała natura budzi się do życia po zimowym letargu, a kwiaty, trawy i drzewa zaczynają pylić. Niestety ten czas, to koszmar dla wielu alergików, którzy muszą zmagać się nieprzyjemnymi dolegliwościami i uporczywymi objawami wiosennych alergii. Poznaj kilka sposobów na to, jak skutecznie się ich pozbyć.

Objawy alergii

Wiosenna alergia wywołana uczuleniem na pyłki kwiatów, traw lub drzew, charakteryzuje się wieloma objawami takimi jak: nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, jak wysypka, pokrzywka, a także obrzęki czy duszności.

Zdjęcie Jak pozbyć się wiosennej alergii? #1

Unikaj alergenów

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się uczulenia, jest unikanie alergenów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie możemy całkowicie uniknąć kontaktu z pyłkami roślin, które szybko rozprzestrzeniają się na duże odległości, ale możemy ograniczyć kontakt z nimi. W okresie pylenia, ograniczmy spacery w słoneczne i wietrzne dni, zawsze nośmy ze sobą krople do oczu i nosa oraz okulary przeciwsłoneczne. Po powrocie do domu koniecznie weźmy prysznic i wypierzmy ubrania, aby pozbyć się zalegających na ciele i tkaninach alergenów.

Stosuj leki przeciwalergiczne

Nie zawsze jednak eliminacja szkodliwych czynników jest możliwa. W takim przypadku musimy zaopatrzyć w leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć nam nieprzyjemne objawy alergii. Ważne jest zdiagnozowanie rodzaju alergii, poprzez wykonanie testów i leczenie jej zgodnie z zaleceniami alergologa.

Zdjęcie Jak pozbyć się wiosennej alergii? #2

Odczul się

Bardzo skutecznym sposobem na szybkie pozbycie się alergii jest odczulanie, czyli immunoterapia. Polega to na podawaniu choremu szczepionki zawierającej odpowiednią dawkę alergenu, która stopniowo jest zwiększana. Dzięki temu dochodzi do oswojenia się z alergenem i utraty nadwrażliwości na niego.

Zdjęcie Jak pozbyć się wiosennej alergii? #3

Nie daj się alergiom!

Alergie mogą uprzykrzyć słoneczne, wiosenne dni, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób łagodzić ich objawy i z nimi walczyć. Powyższe metody pozwolą pozbyć się alergii i w pełni cieszyć wiosną oraz słoneczną pogodą.