Ważna informacja dla właścicieli i deweloperów! Bez tego dokumentu nie sprzedasz nieruchomości!

Prawo
18.03.2024 21:40
Ważna informacja dla właścicieli i deweloperów! Bez tego dokumentu nie sprzedasz nieruchomości!

Od ostatniego roku zarówno deweloperzy, jak i indywidualni właściciele nieruchomości stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi z koniecznością posiadania świadectwa energetycznego swoich obiektów. Dla wielu może to być kwestia dotąd nieznana, ale jak pokazują eksperci, ma to ogromne znaczenie dla rynku mieszkaniowego.

Wprowadzenie świadectwa energetycznego

Według portalu portalsamorzadowy.pl, od ubiegłego roku deweloperzy muszą załączyć świadectwo energetyczne do dokumentacji końcowej budowy, gdy oddają lokale do użytkowania. Dokument ten będzie obowiązkowy również dla prywatnych właścicieli, starających sprzedać swoją nieruchomość. To nie jest nowość dla krajów zachodnich Unii Europejskiej, gdzie takie świadectwa powszechnie stosuje się od lat. Tymczasem w Polsce stanowi to nową praktykę, która wprowadza szereg zmian w podejściu do budownictwa i rynku nieruchomości.

Znaczenie klas energetycznych

Dlaczego klasy energetyczne są ważne? Otóż, jak tłumaczy Karolina Klimaszewska, ekspertka rynku nieruchomości z serwisu Otodom, nieruchomości o wyższej klasie energetycznej, czyli te, które zużywają mniej energii na ogrzewanie, są wyceniane wyżej niż te o niższej klasie energetycznej. Klasy te są również ściśle związane z typem ogrzewania. Odpowiednia klasa energetyczna może stanowić atut nieruchomości na rynku wtórnym, wpływając na jej wartość i atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.

Trendy na rynku deweloperskim

W styczniu tego roku aż 40% ofert na rynku deweloperskim dotyczyło nieruchomości z pompą ciepła, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim okresem. Z kolei ceny nieruchomości ogrzewanych gazem również wzrosły o 12%. Najdroższe są jednak te z siecią miejską - informuje portalsamorzadowy.pl. To świadczy o zmieniających się preferencjach klientów oraz rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Cele UE w kontekście polityki klimatycznej

Unia Europejska dąży do zrealizowania celów polityki klimatycznej, w tym dekarbonizacji źródeł ciepła. Zgodnie z wytycznymi od 2028 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny korzystać z urządzeń grzewczych, które nie emitują CO2. Jest to wyzwanie dla branży budowlanej, która będzie musiała dostosować się do nowych standardów i wykorzystywać bardziej ekologiczne technologie.

Wpływ na poszukiwanie nieruchomości

Warto więc zwrócić uwagę na efektywność energetyczną nieruchomości podczas poszukiwania domu lub mieszkania. Od kwietnia, bez wskazania klasy energetycznej nieruchomości, nie będzie można zamieścić oferty sprzedaży. To kolejny krok w kierunku świadomego wyboru nieruchomości, które nie tylko odpowiadają na potrzeby teraźniejszości, ale także są przyjazne dla środowiska i opłacalne w długoterminowej perspektywie.

Kluczowe Punkty
  • Świadectwo energetyczne jest teraz wymagane dla deweloperów i indywidualnych właścicieli nieruchomości w Polsce.
  • Klasy energetyczne mają wpływ na wartość nieruchomości - im wyższa klasa, tym wyższa wycena.
  • Rynek deweloperski obserwuje rosnący trend nieruchomości z pompą ciepła i z ogrzewaniem gazowym.
  • Unia Europejska dąży do dekarbonizacji źródeł ciepła - od 2028 roku, wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny korzystać z urządzeń grzewczych, które nie emitują CO2.
  • Od kwietnia, bez wskazania klasy energetycznej nieruchomości, nie będzie można zamieścić oferty sprzedaży.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną