Tym jednym składnikiem zepsujesz nawet najlepszego tatara! Wiele osób popełnia ten błąd

Ewelina
Dieta i żywienie
15.03.2024 8:40
Tym jednym składnikiem zepsujesz nawet najlepszego tatara! Wiele osób popełnia ten błąd

Tatar, choć składa się z niewielu składników, jest daniem wymagającym nie tylko precyzji, ale również wiedzy i umiejętności. Ten klasyczny przysmak kuchni polskiej, cieszący się niesłabnącą popularnością, może stać się kulinarnej gwiazdą każdego spotkania. Jednak istnieje jeden składnik, który, źle dobrany, może zniweczyć całe danie. O jakim błędzie mowa? Przekonajmy się.

Składniki bazowe dla idealnego tatara

Przed przejściem do kontrowersyjnego składnika, skupmy się najpierw na tym, co konieczne jest do stworzenia idealnego tatara. Oto one:

 • Surowe mięso wołowe – najlepiej polędwica wołowa, wyjątkowo chuda i delikatna.
 • Żółtko jaja – dodaje kremowości i łączy pozostałe składniki.
 • Cebula – drobno siekana, dodaje ostrości.
 • Kapary i ogórki konserwowe – dla kwaskowatości i chrupkości.
 • Musztarda – dla pikanterii.
 • Sól i pieprz – niezbędne przyprawy do smaku.

Te składniki, choć proste, muszą być najwyższej jakości. A co z tłuszczem? Tutaj pojawia się główny bohater naszej historii – olej.

Fatalny wybór tłuszczu – oliwa zamiast oleju

Tradycyjnie, do tatara dodaje się tłuszcz, aby nadać mu odpowiednią teksturę i smak. Wiele osób, kierując się modą na zdrowe tłuszcze, sięga po oliwę z oliwek, wierząc, że jest to najlepszy wybór. Nic bardziej mylnego w kontekście tatara. Oliwa z oliwek, nawet ta najwyższej jakości, charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, który może dominować nad pozostałymi składnikami, zakłócając harmonię smaków.

Idealnym wyborem jest olej rzepakowy – delikatny, niemal neutralny w smaku, który doskonale komponuje się z subtelnymi nutami tatara, nie przytłaczając ich. Jest to klucz do zachowania prawdziwego smaku dania, podkreślając jego delikatność i umożliwiając innym składnikom wybrzmienie.

Zdjęcie Tym jednym składnikiem zepsujesz nawet najlepszego tatara! Wiele osób popełnia ten błąd #1

Przygotowanie tatara – krok po kroku

 1. Mięso: Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia mięsa z wszelkich błon i tłuszczu, a następnie siekamy je na bardzo drobne kawałki – najlepiej ręcznie, co pozwala zachować idealną teksturę.
 2. Dodatki: Cebulę, kapary i ogórki konserwowe siekamy jak najdrobniej.
 3. Mieszanie składników: W głębokiej misce łączymy mięso z przygotowanymi dodatkami, dodajemy żółtko, musztardę, sól, pieprz, a na końcu delikatnie wlewamy olej rzepakowy. Dokładnie mieszamy, ale delikatnie, by nie zniszczyć tekstury mięsa.
 4. Podawanie: Tradycyjnie podaje się na lekko opiekanym chlebie, z dodatkowym żółtkiem na wierzchu.

Pamiętając o tych zasadach i wybierając odpowiednie składniki, możesz być pewny, że twój tatar będzie nie tylko smaczny, ale również wierny tradycyjnej polskiej recepturze. Nie daj się zwieść modzie na oliwę i postaw na to, co sprawdzone.

Kluczowe Punkty
 • Tatar jest klasycznym daniem polskiej kuchni, składającym się z kilku składników, w tym surowego mięsa wołowego, żółtka jaja, cebuli, kaparów i ogórków konserwowych, musztardy, soli i pieprzu.
 • Choć składniki tatara są proste, muszą być najwyższej jakości. Kluczowy jest także wybór tłuszczu.
 • Fatalnym błędem jest dodawanie do tatara oliwy z oliwek, której intensywny smak i aromat mogą dominować nad pozostałymi składnikami, zakłócając harmonię smaków.
 • Idealnym wyborem jest olej rzepakowy, którego delikatny, niemal neutralny smak doskonale komponuje się z subtelnymi nutami tatara, nie przytłaczając ich.
 • Przygotowanie tatara wymaga precyzji i odpowiedniego mieszania składników, aby nie zniszczyć tekstury mięsa.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną