Policja może zabrać Ci samochód! Rewolucja w Kodeksie karnym już od 14 marca

Agnieszka
Prawo
12.03.2024 13:26
Policja może zabrać Ci samochód! Rewolucja w Kodeksie karnym już od 14 marca

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu to wciąż, pomimo znacznego zaostrzenia kar, nagminny proceder w naszym kraju. Już zaraz wejdą kolejne przepisy pozwalające na jeszcze surowsze karanie pijanych kierowców - konfiskata auta. Poznaj szczegóły.

Konfiskata samochodu za prowadzenie pod wpływem

Już 14 marca wejdą w życie przepisy pozwalające policji na skonfiskowanie samochodu kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu.

Nowelizacja Kodeksu karnego dotyczy dwóch przypadków:

Pierwszy z nich dotyczy kierowców przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila. W takiej sytuacji policja ma prawo skonfiskować pojazd.

Drugi przypadek dotyczy kierowców, którzy po spożyciu alkoholu spowodują wypadek. Jeśli kierowca ma wtedy we krwi od 0,5 do 1 promila, to policja ma prawo skonfiskować pojazd.

Jeśli jednak osoba, która spowodowała wypadek, ma we krwi powyżej 1 promila, to odebranie samochodu staje się obowiązkowe. 

Po zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy, który przekracza te ilości alkoholu we krwi, policja za prawo zatrzymać pojazd na siedem dni. Po tym czasie prokurator zdecyduje, czy o zabezpieczeniu pojazdu. 

Następnie sąd zajmie się wydaniem wyroku o przejściu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.

W niektórych przypadkach sąd może wydać jednak inny wyrok:

  • jeśli samochód w wyniku wypadku uległ zbyt dużemu zniszczeniu, pijany kierowca może zostać zobowiązany do wpłaty na rzecz Skarbu Państwa jego równowartości. To samo dotyczy przypadku, gdy pijany prowadzi nie swoje auto.
  • nietrzeźwemu kierowcy prowadzącemu pojazd służbowy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, samochód nie zostanie odebrany. Na kierującego zostanie nałożona kara finansowa od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda pod wpływem to plaga: Jakie kary są obecnie?

Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu, gdy jego stężenie mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i 15 punktów karnych. 

Powyżej 0,5 promila kara może wzrosnąć od 5 do nawet 60 tys. zł i także 15 punktów karnych.

Wysokie kary nie odstraszają pijanych kierowców. Od 1 stycznia 2024 roku policja zatrzymała już blisko 13 tys. osób kierujących pod wpływem alkoholu. 

Kluczowe Punkty
  • Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu w Polsce nadal jest powszechne, pomimo zaostrzenia kar.
  • 14 marca wejdą w życie nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu kierowcy pijanemu.
  • Przepisy dotyczą dwóch przypadków: kierowców z poziomem alkoholu powyżej 1,5 promila i tych, którzy po spożyciu alkoholu spowodowali wypadek.
  • Po zatrzymaniu pijanego kierowcy, policja ma prawo zatrzymać pojazd na 7 dni. Po tym czasie decyzję podejmuje prokurator.
  • Jeśli samochód jest zbyt zniszczony lub nie należy do kierowcy, może być zobowiązany do wpłacenia jego równowartości na rzecz Skarbu Państwa.
  • Mimo wysokich kar, od początku 2024 roku policja zatrzymała już blisko 13 tys. osób kierujących pod wpływem alkoholu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną