Od 1 lutego 2022 roku w Polsce obowiązuje zerowa stawka VAT na niektóre produkty spożywcze. Ustanowił ją poprzedni rząd ze względu m. in. na wysoką inflację. Resort finansów wydał jednak komunikat, że nie planuje kolejnego przedłużenia zerowego VAT-u na żywność.
Zerowy VAT na żywność
Przypomnijmy, że od 1 lutego w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku.
Zerowy VAT miał przestać obowiązywać już dawno, jednak rząd PiS przedłużył jego życie jeszcze do końca marca 2024 roku.
Minister finansów Andrzej Kosztowniak podpisał pod koniec zeszłego roku rozporządzenie przedłużające stosowanie od 1 stycznia 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie „zerowej” stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.
Koniec z zerowym VAT-em na żywność
12 marca Ministerstwo Finansów wydało komunikat o decyzji, jaką podjęto w sprawie zerowego VAT-u na żywność. Rozporządzenie to nie zostanie kolejny raz przedłużone ze względu na najnowsze odczyty inflacyjne.
"W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Czy ceny produktów wzrosną?
Koniec zerowego VAT-u może oznaczać, że ceny niektórych produktów spożywczych wzrosną. Dobrą stronę tej decyzji jednak jest fakt, że do budżetu państwa będzie wracać co roku ok. 2 745 mln zł z podatku VAT, co będzie można zagospodarować na służbę zdrowia i inne wydatki niecierpiące zwłoki.
Produkty są objęte zerowym VAT-em?
- mięso, ryby i przetwory,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- warzywa, owoce i przetwory,
- orzechy,
- tłuszcze roślinne i zwierzęce,
- zboża i przetwory ze zbóż, m.in. pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci,
- woda pitna i wybrane napoje,
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Powyższe produkty były wcześniej objęte stawką VAT w wysokości 5 procent. Po 31 marca właśnie taka stawka VAT zacznie obowiązywać ponownie.