Nadchodzi niszczycielski cyklon Wencke! Huragany, burze, śnieżyce dotkną miliony mieszkańców

Agnieszka
Newsy
22.02.2024 11:25
Nadchodzi niszczycielski cyklon Wencke! Huragany, burze, śnieżyce dotkną miliony mieszkańców

Nad zachodnią Europę nadciąga gwałtowne zmiany pogody. Wszystko za sprawą cyklonu Wencke, który wywoła huragany w wielu europejskich krajach. Gdzie sytuacja będzie najgroźniejsza? Poznaj szczegóły.

Huragany do 130 km/h

W krajach Europy zachodniej pogoda da się mieszkańcom we znaki z najbliższych dniach. Warunki pogodowe będą naprawdę trudne. Mowa o porywistych wiatrach do 130 km/h, ulewach, burzach i śnieżycach.

Warunki atmosferyczne mogą powodować liczne problemy na lotniskach. Z powodu huraganów, burz i śnieżyć, część lotów może zostać opóźniona lub odwołana.

Kiedy cyklon Wencke nawiedzi Europę zachodnią?

Cyklon Wence pojawi się głównie nad Holandią, Belgią, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.

W nocy z czwartku na piątek huragany będą pojawiały się w Holandii i Belgii. Później cyklon będzie kierował się do Niemiec i Danii.

Obfite opady deszczu, burze, a nawet trąby powietrzne mogą pojawić się we Francji, Krajach Beneluksu i w Niemczech.

W piątek w ciągu dnia huragany pojawią się w Szwecji i Norwegii. Najtrudniejsza sytuacja pojawi się wzdłuż wybrzeża. Według niemieckiego modelu ICON siła wiatru na wodach Morza Północnego oraz wzdłuż wybrzeża może osiągnąć od 150 do nawet 170 km/h. 

Cyklon Wencke związany jest z wędrówkami niżów. Uderzenie cyklonu w Europę prognozowane jest w czwartek i piątek. Jak podaje Onet, w kilkunastu krajach spowoduje „zniszczenia i wywoła chaos m.in. na lotniskach”.

W ciągu kolejnej doby w rejonie Wysp Brytyjskich dojdzie do procesu bardzo szybkiej cyklogenezy, czyli powstania niżu- pisze Onet.pl  

Czy cylon Wencke dotrze do Polski?

Z obliczeń wynika, że huragany nie dotrą bezpośrednio na teren Polski. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie odczujemy obecności cyklonu Wencke nad Europą. Okazuje się bowiem, że w czwartek i piątek w górach i na terenach podgórskich mogą pojawić się porywy wiatru od 70 do 120 km/h. 

Z kolei w weekend mocniejsze podmuchy wiatru odczujemy już w całym kraju.

 

 

Kluczowe Punkty
  • Cyklon Wencke przyniesie gwałtowne zmiany pogody w zachodniej Europie, wywołując burze, ulewy i śnieżyce.
  • Część lotów może zostać opóźniona lub odwołana z powodu trudnych warunków atmosferycznych.
  • Cyklon Wencke pojawi się głównie nad Holandią, Belgią, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.
  • Obfite opady deszczu, burze, a nawet trąby powietrzne mogą pojawić się we Francji, Krajach Beneluksu i w Niemczech.
  • W piątek w ciągu dnia huragany pojawią się w Szwecji i Norwegii. Siła wiatru na wodach Morza Północnego oraz wzdłuż wybrzeża może osiągnąć od 150 do nawet 170 km/h.
  • Uderzenie cyklonu w Europę prognozowane jest w czwartek i piątek.
  • W Polsce odczujący skutki cyklonu Wencke, szczególnie w górach i na terenach podgórskich, gdzie mogą pojawić się porywy wiatru od 70 do 120 km/h.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną