Jazda nocą zostanie zabroniona!? Odkryj, czy to właśnie Ciebie dotkną planowane zmiany!

Justyna
Prawo
08.02.2024 19:48
Jazda nocą zostanie zabroniona!? Odkryj, czy to właśnie Ciebie dotkną planowane zmiany!

W ostatnich latach kwestia bezpieczeństwa drogowego stała się jednym z najważniejszych tematów dyskusji w Polsce. Wielu ekspertów zwraca uwagę na alarmujące statystyki wypadków drogowych. W odpowiedzi na te wyzwania pojawiają się propozycje nowych przepisów drogowych, które mogą znacząco wpłynąć na nasze codzienne podróże. Co warto o nich wiedzieć?

Nowe ograniczenia a jazda nocą

Jazda nocą to dla wielu kierowców nieodłączna część codziennej rutyny. Jednakże, podróżowanie po zmroku niesie ze sobą pewne specyficzne wyzwania, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Niska widoczność, zmęczenie, ograniczona percepcja głębi i trudności z oceną odległości to tylko niektóre z czynników, które mogą sprawić, że jazda nocą jest bardziej ryzykowna niż w ciągu dnia. Dodatkowo, o takiej porze na drogach często pojawiają się pijani kierowcy oraz zwierzęta, zwiększając potencjalne zagrożenie.

Zakaz prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych (między  22:00 - 6:00) dla osób o krótkim stażu za kierownicą znalazł się obecnie wśród dyskutowanych pomysłów, które potencjalnie mogą stać się niebawem częścią obowiązującego w naszym kraju prawa. Celem takiego ograniczenia jest zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych, zwłaszcza wśród młodych i niedoświadczonych kierowców.

Grupa kierowców pod lupą

Dane Instytutu Transportu Samochodowego nie pozostawiają bowiem wątpliwości: osoby w wieku od 18 do 24 lat są szczególnie narażone na wypadki drogowe. Wynika to często z niedoświadczenia za kierownicą oraz brawury. Kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, Maria Dąbrowska-Loranc zwraca uwagę:

„Młodzież w wieku 18 lat, nie tylko fizjologicznie, pozostaje w fazie dojrzewania, przejawiając chęć uniezależnienia się od rodziców i większą podatność na wpływ rówieśników. Młodzi kierowcy, pełni wiary we własne możliwości, często jeżdżą z nadmierną prędkością, dążąc do współzawodnictwa i dostosowania się do norm społecznych czy rówieśniczej presji”.

W związku z tym, pojawiają się głosy w sprawie wprowadzenia nowych ograniczeń dla tej grupy kierowców. Poza wspomnianym już zakazem jazdy nocą, propozycje przepisów drogowych zakładają m.in. konieczność podróżowania z osobą towarzyszącą przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy. Co więcej, rozważa się nawet wprowadzenie zakazu samodzielnego prowadzenia pojazdów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż pięć lat. Ponadto proponowane przepisy drogowe zakładają również obniżenie limitów prędkości na szosach.

Czy Waszym zdaniem proponowane zmiany rzeczywiście mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Kluczowe Punkty
  • Bezpieczeństwo drogowe stało się jednym z najważniejszych tematów dyskusji w Polsce.
  • Wśród proponowanych zmian jest zakaz prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych dla osób o krótkim stażu za kierownicą.
  • Osoby w wieku od 18 do 24 lat są szczególnie narażone na wypadki drogowe.
  • Rozważa się wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby młodych kierowców do podróżowania z osobą towarzyszącą przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy.
  • Proponowane przepisy zakładają obniżenie limitów prędkości na szosach.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną