To koniec pewnej ery TikToka! Ulubione hity znikają z platformy!

Agnieszka
Newsy
01.02.2024 11:17
To koniec pewnej ery TikToka! Ulubione hity znikają z platformy!

W czwartek z platformy TikToka znikną setki hitów, znanych i uwielbianych przez użytkowników! To wszystko za sprawą konfliktu powstałego pomiędzy TikTokie, a największa wytwórnią muzyczną na świecie - Universal Music Group. Poznaj szczegóły.

Na TikToku znajdziemy największe hity

Na platformie TikTok nieustannie można korzystać z niezliczonych hitów świata muzyki i nagrywać do nich swoje własne filmiki. To wszystko między innymi za sprawą współpracy TikToka z największą wytwórnią muzyczną na świecie, czyli Universal Music Group (UMG), która jest właścicielem twórczości między innymi Taylor Swift, Harry’ego Style’sa i wielu, wielu innych światowych hitów. 

Udostępniane użytkownikom piosenki, które są mniej znane, bardzo często stają się potem hitami na całym świecie. Nic więc dziwnego w tym, że współpraca pomiędzy podmiotami doskonale się układała. Użytkownicy mieli dostęp do największych hitów, a te mniej znane wybijały się dzięki TikTokowi. 

Pomiędzy TikTokiem, a UMG od jakiegoś czasu narastał jednak konflikt. Nowa umowa nie została podpisana.

W opublikowanym we wtorek liście otwartym Universal Music Group oświadczyło, że wycofa z TikToka wszystkie utwory, które wytwórnia udostępniła platformie

To koniec hitów na TikToku?

31 stycznia tego roku wygasł kontrakt pomiędzy spółkami, a nowy nie został jeszcze podpisany. Wytwórska zarzuca TikTokowi zaoferowanie niższej stawki dla artystów tworzących hity, niż płacił wcześniej. Stawka ta ma być też znacznie niższa niż cena rynkowa.

UMG podaje, że TikTok zaproponował zapłacenie artystom kwot "stanowiących ułamek stawki płaconej przez główne platformy społecznościowe o podobnym zasięgu". 

Co więcej, wytwórnia stwierdziła także, że spółpraca z TikTokiem nie przynosi też większych korzyści samej wytwórni, bo generuje tylko około 1 proc. jej całkowitych przychodów.

Gdyby tego było mało, UMG oskarża TikToka o próbę "zastraszenia" wytwórni poprzez "selektywne usuwanie muzyki niektórych naszych rozwijających się artystów".

TikTok wydał oświadczenie

W odpowiedzi na konflikt, platforma TikTok wydała oświadczenie, w którym zarzuca Universalowi między innymi chciwość. 

To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedłożyła własną chciwość ponad interesy swoich artystów i autorów piosenek. Pomimo fałszywej narracji i retoryki Universalu faktem jest, że firma zdecydowała się odejść od potężnego wsparcia platformy z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania ich talentów. (...) Jest oczywiste, że egoistyczne działania Universalu nie leżą w najlepszym interesie artystów, autorów piosenek i fanów.

Kluczowe Punkty
  • Platforma TikTok ma usunąć setki hitów od Universal Music Group (UMG) z powodu nierozwiązanych konfliktów.
  • UMG, która jest właścicielem twórczości Taylor Swift, Harry’ego Style’sa i wielu innych artystów, ogłosiła, że wycofa wszystkie swoje utwory z TikToka.
  • Konflikt pomiędzy TikTokiem a UMG narastał już od jakiegoś czasu, a nowa umowa między nimi nie została podpisana.
  • UMG zarzuciła TikTokowi, że zaproponował niższe stawki dla artystów tworzących hity, niż wcześniej i niż średnia stawka rynkowa.
  • Zarzutów UMG dołożyła także, że spółpraca z TikTokiem generuje tylko około 1% jej całkowitych przychodów.
  • TikTok odpowiedział na konflikt, zarzucając Universalowi chciwość i lekceważenie interesów swoich artystów i autorów piosenek.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną