Zmiany w rachunkach za gaz w 2024! Co musisz wiedzieć o nowych cenach?

Justyna
Biznes i finanse
28.01.2024 1:02
Zmiany w rachunkach za gaz w 2024! Co musisz wiedzieć o nowych cenach?

Nowy rok przynosi wiele niespodzianek, ale jedna z nich z pewnością zainteresuje polskie gospodarstwa domowe, instytucje i przedsiębiorstwa. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podjęło decyzję, która wpłynie na nasze rachunki za gaz w 2024 roku. Jakie niesie ona za sobą konsekwencje?

Zmiany cen gazu

Najważniejszym aspektem, który z pewnością przyciągnie uwagę klientów PGNiG, jest znacząca obniżka cen gazu na rok 2024. Jest to zaskakujący krok, ponieważ zamiast prognozowanej stawki wynoszącej 516,73 zł za MWh, klienci PGNiG zapłacą teraz tylko 200,17 zł za MWh. Tym samym ulga przekracza 60%. Taka obniżka cen może znacząco wpłynąć na budżet wielu gospodarstw domowych, instytucji i firm pozwalając zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy na rachunkach za gaz.

Kto na tym skorzysta?

Nie każdy klient PGNiG będzie mógł skorzystać z obniżonych cen gazu. Obniżki dotyczą klientów rozliczanych według grup taryfowych W/Z/S-1.1., W/Z/S-1.2., W/Z/S-2.1. oraz W/Z/S-2.2. Wybór grupy taryfowej jest określany na podstawie zadeklarowanego przez odbiorcę zużycia gazu. Jeśli jesteś klientem PGNiG i jeszcze nie zdecydowałeś się na zmianę grupy taryfowej, to teraz jest idealna okazja, by to rozważyć.

Korekty i wyrównanie salda

Jeśli już otrzymałeś faktury z wyższymi prognozowanymi cenami, nie martw się. PGNiG informuje, że wszelkie prognozy wysłane wcześniej z wyższą stawką są teraz nieaktualne. Oznacza to, że otrzymasz korekty, a jeśli dokonałeś częściowych płatności na podstawie wyższych stawek, możesz spodziewać się nadpłaty i wyrównania salda.

Powód zmian

Na początku lipca 2023 roku PGNiG podjęło decyzję o utrzymaniu cen gazu z roku 2023, mimo wcześniejszych prognoz sugerujących wzrost cen na 2024 rok. Ta decyzja była możliwa dzięki fuzji z Grupą Orlen, która zapewniła stabilność finansową i większą elastyczność w reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe.

Ponadto, cena 200,17 zł za MWh została uregulowana na podstawie Ustawy o ochronie odbiorców gazu, co jest korzystne przede wszystkim dla gospodarstw domowych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i podmiotów wrażliwych takich jak szpitale lub domy pomocy społecznej.

 

Kluczowe Punkty
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje znaczącą obniżkę cen gazu na rok 2024.
  • Zamiast prognozowanej stawki wynoszącej 516,73 zł za MWh, klienci PGNiG zapłacą teraz tylko 200,17 zł za MWh.
  • Obniżki dotyczą klientów rozliczanych według grup taryfowych W/Z/S-1.1., W/Z/S-1.2., W/Z/S-2.1. oraz W/Z/S-2.2.
  • Wszystkie prognozy wysłane wcześniej z wyższą stawką są teraz nieaktualne i odbiorcy mogą spodziewać się korekt.
  • Decyzja o obniżce cen była możliwa dzięki fuzji z Grupą Orlen oraz na podstawie Ustawy o ochronie odbiorców gazu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną