Od 1 lutego duże zmiany w zawodzie fizjoterapeuty! Co to oznacza dla pacjentów?

Agnieszka
Prawo
22.01.2024 11:26
Od 1 lutego duże zmiany w zawodzie fizjoterapeuty! Co to oznacza dla pacjentów?

Już od 1 lutego 2024 roku w zawodzie fizjoterapeuty zajdą spore zmiany. Zmieni się nie tylko zakres uprawnień osób wykonujących ten zawód, ale także zasady przyjmowania pacjentów. Poznaj szczegóły.

Zmiany w zawodzie fizjoterapeuty: nowe uprawnienia

Od 1 lutego fizjoterapeuta będzie miał możliwość przedłużenia zabiegów rehabilitacji ambulatoryjnej przez fizjoterapeutę z 10 do 20 dni na podstawie jednego skierowania.

Zacznie obowiązywać także limit 40 dni zabiegowych na daną jednostkę chorobową w ciągu roku, a rehabilitacja może być dodatkowo przedłużona o kolejne 30 dni w roku, jeśli podmiot lub sam fizjoterapeuta zwróci się pisemnie do wojewódzkiego oddziału NFZ o zgodę.

Oprócz tego, fizjoterapeuta będzie mógł przedłużyć rehabilitację i samodzielnie zmienić zalecenia lekarza. 

Osoby wykonujące zawód fizjoterapeutów mają ogólnie zyskać większą swobodę w działaniu, jako niezależny zawód. 

Część pacjentów będzie mieć pierwszeństwa

Nowe przepisy rozporządzenia wskazują także na fakt, że pacjenci po ostrej fazie choroby w przypadku schorzeń: neurologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, internistycznych, pediatrycznych i onkologicznych, będą mogli szybciej uzyskać potrzebną im rehabilitację.

- Im wcześniej jest rozpoczęta rehabilitacja, tym lepsze daje efekty. W szerszej perspektywie to opłaca się państwu, bo takie osoby szybciej wracałyby do pracy i życia społecznego - mówi Hanna Kowalewska, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF), w rozmowie z rynekzdrowia.pl

Co z ogromnymi kolejkami do fizjoterapeutów?

Zgodnie z nowymi regulacjami sposobem na walkę z kolejkami ma być ograniczenie nadmiarowości wystawianych skierowań, które nie zawsze korelują z rzeczywistymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Jak jednak wskazują eksperci z portalu Prawo.pl, w rozporządzeniu obowiązującym od 1 lutego 2024 zawarto przepisy, które dnie dają żadnej gwarancji na skrócenie kolejek do specjalistów fizjoterapeutów. 

- Pacjent raczej nie skorzysta z rehabilitacji więcej niż raz w roku przez 10 dni. Nie jest w stanie skorzystać dwa razy w roku ze względu na długi czas oczekiwania  - zaznacza Hanna Kowalewska.

Kluczowe Punkty
  • Zmiany w zawodzie fizjoterapeuty od 1 lutego 2024 roku.
  • Przedłużenie zabiegów rehabilitacji ambulatoryjnej przez fizjoterapeutę z 10 do 20 dni na podstawie jednego skierowania.
  • Limit 40 dni zabiegowych na daną jednostkę chorobową w ciągu roku.
  • Możliwość przedłużenia rehabilitacji o 30 dni w roku po pisemnej zgłoszeniu do wojewódzkiego oddziału NFZ.
  • Fizjoterapeuci zyskają większą swobodę w działaniu, w tym możliwość zmiany zaleceń lekarza.
  • Pierwszeństwo w rehabilitacji dla pacjentów po ostrej fazie choroby w przypadku schorzeń: neurologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, internistycznych, pediatrycznych i onkologicznych.
  • Ograniczenie nadmiarowości wystawianych skierowań jako sposób na walkę z kolejkami.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną