Niektórzy rodzice nadal otrzymują tylko 500 złotych na dziecko! ZUS wyjaśnia!

Martyna P.
Dofinansowania
15.01.2024 8:40
Niektórzy rodzice nadal otrzymują tylko 500 złotych na dziecko! ZUS wyjaśnia!

Od stycznia 2024 roku na konta Polaków miało wpływać wyższe świadczenie wychowawcze w wysokości 800 złotych. Wielu rodziców alarmuje, że otrzymało kwotę bez waloryzacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabrał głos w tej sprawie.

Wielu rodziców nie otrzymało 800 plus 

Sprawie niższych wypłat świadczenia wychowawczego przyjrzał się portal „Fakt”. Okazuje się, że w Internecie aż huczy. Niektórzy rodzice otrzymali w styczniu 2024 tylko 500 złotych. Inni na jedno dziecko otrzymali 800 złotych, a na drugie 500 złotych. Są zdezorientowani i szukają odpowiedzi na forach internetowych. Dopytują, czy trzeba było jednak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia w wyższej kwocie.

ZUS wyjaśnia

Portal „Fakt' skontaktował się z biurem prasowym ZUS-u. W odpowiedzi można przeczytać, że niższe świadczenie wypłacane jest gdy rodzic przez przypadek drugi raz złoży wiosek o świadczenie wychowawcze na to samo dziecko.

Niższe świadczenie jest także wypłacane w sytuacji, gdy rodzice są w trakcie sprawy rozwodowej. ZUS musi zweryfikować, do kogo ma trafić świadczenie. Następnie wyrówna wypłatę.

Co robić, aby dostać wyrównanie?

Wśród rodziców, którzy dostali świadczenie wychowawcze w niższej kwocie pojawiają się wątpliwości dotyczące konieczności składania nowego wniosku. ZUS informuje, że nie trzeba składać nowego wniosku. Wyrównanie ma pojawić się na kontach rodziców do 29 lutego 2024 roku. 

Zdjęcie Niektórzy rodzice nadal otrzymują tylko 500 złotych na dziecko! ZUS wyjaśnia! #1

Niektórzy otrzymują mniej niż 500 złotych

Zdarzają się także przypadki, w których rodzice otrzymują świadczenie wychowawcze w jeszcze niższej kwocie (poniżej 500 złotych). Ma to miejsce, gdy rodzice sprawują opiekę naprzemienną lub, gdy pociecha urodzi się lub osiągnie pełnoletniość w trakcie trwania miesiąca.

Podwyżka świadczenia bez formalności!

Przypomnijmy, że aby otrzymać świadczenie w wyżej kwocie nie trzeba składać żadnych wniosków.

Podwyżka nastąpi automatycznie.

Świadczenie w wyższej kwocie (800zł) otrzymają rodzice/opiekunowie, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 roku będą mieli prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym (trwa on od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku).

Konieczny WNIOSEK, aby zachować ciągłość wypłat!

Tak jak wspominaliśmy – aby otrzymać świadczenie w wyższej kwocie nie trzeba składać dodatkowego wniosku.

Aby jednak zachować ciągłość wypłat konieczne jest złożenie wniosku o świadczenie na NOWY OKRES ROZICZENIOWY, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 roku.

Aby zachować ciągłość wypłat konieczne jest złożenie wniosku. Nabór rozpocznie się 1 lutego 2024 roku.

Wniosek na nowy okres rozliczeniowy należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku.

Jak złożyć wniosek o 500 (800) plus?

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego z programu 500 plus można złożyć elektronicznie przez:

 • Aplikację mobilną mZUS

 • Platformę Usług Elektronicznych ZUS

 • Portal Emp@tia

 • Bankowość elektroniczną

Świeżo upieczeni rodzice, którzy zostali rodzicami, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ciągu pierwszych trzech miesięcy od narodzin. Wypełnienie formularza w terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

Uważaj na oszustwo związane z 800 plus!

Oszuści postanowili wykorzystać podwyżkę świadczenia 500 plus. Przestępcy podszywają się pod ZUS i zachęcają do złożenia wniosku, który ma zagwarantować podwyżkę świadczenia do kwoty 800 złotych. Dzwonią to obywateli i oferują pomoc w wypełnieniu wniosku. Usługa ta kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Do sprawy odniósł się rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, który poinformował, że w Internecie pojawiają się także fałszywe doniesienia o rzekomym wyrównaniu świadczenia wychowawczego z kwoty 500 do 800 złotych za okres od sierpnia 2023 do końca bieżącego roku.

 

Kluczowe Punkty
 • Od stycznia 2024 roku na konta Polaków miało wpływać wyższe świadczenie wychowawcze w wysokości 800 złotych.
 • Niektórzy rodzice otrzymali w styczniu 2024 tylko 500 złotych. Inni na jedno dziecko otrzymali 800 złotych, a na drugie 500 złotych.
 • ZUS wyjaśnił, że niższe świadczenie wypłacane jest gdy rodzic przez przypadek drugi raz złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na to samo dziecko.
 • Niższe świadczenie jest także wypłacane w sytuacji, gdy rodzice są w trakcie sprawy rozwodowej.
 • ZUS informuje, że nie trzeba składać nowego wniosku. Wyrównanie ma pojawić się na kontach rodziców do 29 lutego 2024 roku.
 • Podwyżka świadczenia bez formalności - podwyżka nastąpi automatycznie.
 • Aby zachować ciągłość wypłat konieczne jest złożenie wniosku o świadczenie na NOWY OKRES ROZICZENIOWY, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 roku.
 • Oszuści postanowili wykorzystać podwyżkę świadczenia 500 plus. Przestępcy podszywają się pod ZUS i zachęcają do złożenia wniosku, który ma zagwarantować podwyżkę świadczenia do kwoty 800 złotych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną