Ostrzeżenia meteorologiczne w Polsce! Czy święta będą białe?

Justyna
Newsy
23.12.2023 9:16
Ostrzeżenia meteorologiczne w Polsce! Czy święta będą białe?

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny i wyjątkowy dla wielu z nas. Towarzyszy mu niecierpliwe wypatrywanie pierzynki białego puchu za oknem. Jednakże, nim zanurzymy się w świątecznym klimacie, synoptycy ostrzegają przed panującymi zawirowaniami atmosferycznymi oraz weryfikują nasze marzenia o białych świętach.

Zawirowania pogodowe przed świętami

Przed nami dynamiczne zmiany w warunkach atmosferycznych, a to za sprawą oddziaływania dwóch układów - Wyżu Azorskiego i Niżu Islandzkiego. Choć wyż dominował wcześniej, przynosząc stosunkowo ciepłą aurę, to teraz Niż Islandzki zapowiada opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Te zmiany będą szczególnie zauważalne na północy i północnym wschodzie Polski.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;
  • pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, nowodworskim;
  • warmińsko-mazurskim, w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim.

Na Warmii i Mazurach ostrzeżenia będą ważne do godziny 15 w sobotę, natomiast w pozostałych województwach stracą ważność o godz. 18.

Prognoza na Wigilię

W samą Wigilię przewiduje się opady śniegu, jednak radość z białego puchu może być krótka. Prognozy wskazują na szybkie przechodzenie śniegu w deszcz ze śniegiem i deszcz, a to za sprawą wysokich temperatur. Trwała pokrywa śnieżna ma niewielkie szanse na utworzenie się, zwłaszcza w ciągu dnia.

Największe szanse na białe święta mają mieszkańcy Podkarpacia i Bieszczad, zwłaszcza ci mieszkający w górach. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują spore opady śniegu, które mogą skutkować przyrostem pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm w ciągu zaledwie 12 godzin. To może stworzyć malowniczy świąteczny krajobraz.

Czy święta będą białe?

Święta w Polsce zapowiadają się przede wszystkim pochmurne, ale czy będą białe? W poniedziałek opady śniegu i deszczu ze śniegiem przewidywane są tylko chwilami na północnym wschodzie. Wtorek, drugi dzień świąt, przyniesie natomiast mniejsze opady, głównie deszczu.

W tym roku warunki pogodowe podczas świąt mogą być pełne niespodzianek. Dynamiczne zmiany warunków pogodowych sprawiają, że warto śledzić aktualizacje prognoz, aby być przygotowanym na różne scenariusze.

Kluczowe Punkty
  • Dynamiczne zmiany warunków atmosferycznych przed Bożym Narodzeniem spowodowane oddziaływaniem Wyżu Azorskiego i Niżu Islandzkiego.
  • Ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem obowiązują w wybranych województwach.
  • W samą Wigilię przewiduje się opady śniegu, które szybko mogą przemienić się w deszcz ze śniegiem i deszcz.
  • Święta w Polsce zapowiadają się pochmurne, z chwilowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem.
  • Największe szanse na białe święta mają mieszkańcy Podkarpacia i Bieszczad.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną