Zaczerwienienie gardła zazwyczaj idzie w parze z bólem o różnym charakterze albo przynajmniej znacznym dyskomfortem. Wtedy najczęściej podejrzewa się ostre zapalenie gardła i słusznie, ponieważ to właśnie zakażenie wirusami lub bakteriami jest często źródłem naszych problemów. Warto jednak pamiętać, że zaczerwienienie i stan zapalny gardła może mieć też zupełnie inną przyczynę, niekoniecznie związaną z zakażeniem. Co oznacza czerwone gardło i jak radzić sobie z przykrymi objawami? Odpowiadamy!
Czerwone gardło – co może być jego przyczyną?
Czerwone gardło może przede wszystkim oznaczać chorobę. Mowa tutaj głównie o szczególnie często występującym w okresie jesienno-zimowym zapaleniu błony śluzowej gardła, nierzadko też migdałków podniebiennych. Schorzenie to określa się mianem anginy i jest ono wywoływane zakażeniem lub podrażnieniem1,2.
Infekcja gardła może mieć różnoraką etiologię. Przyczyną czerwonego gardła mogą być przede wszystkim wirusy – opowiadają nawet za 90–95% zachorowań u dorosłych i 70–85% zapaleń gardła i migdałków u dzieci. Winowajcy zaczerwienienia w obrębie gardła i bólu to na ogół adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, a także wirusy grypy i paragrypy1,2.
W pozostałych przypadkach, jeśli chodzi o ostre zapalenie gardła, źródłem problemów są bakterie. Za większość zakażeń bakteryjnych gardła u dzieci i dorosłych odpowiada bakteria Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA)1,2.
Pamiętajmy jednak, że do podrażnienia i zaczerwienienia śluzówki mogą prowadzić też inne czynniki, np. alergeny lub suche powietrze.
Jak rozpoznać ostre zapalenie gardła w zależności od rodzaju?
Najczęściej występujące objawy u pacjentów z ostrą infekcją górnych dróg oddechowych to1:
-
wirusowe zapalenie gardła – mocno zaczerwienione gardło, ból (nie tak silny jednak jak przy anginie ropnej), kaszel, katar, niewielka gorączka lub prawidłowa temperatura ciała, chrypka, zapalenie spojówek;
-
bakteryjne zapalenie gardła – bardzo silny ból gardła i ból podczas przełykania, nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne, ból głowy, czasem ból brzucha, nudności i wymioty (głównie u dzieci). Co istotne – brak kaszlu i kataru.
Zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych występuje czerwone gardło, dlatego też rozpoznania rodzaju choroby i czynnika sprawczego dokonuje się na podstawie objawów towarzyszących.
Ból i zaczerwienienie gardła – co robić? Domowe sposoby
Aby złagodzić objawy czerwonego gardła i powstrzymać dalszy rozwój infekcji, można stosować m.in. takie sposoby jak1:
-
odpoczynek, najlepiej w łóżku,
-
picie dużych ilości płynów (bardzo ważne w przypadku gorączki),
-
stosowanie dostępnych w aptece bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (paracetamol, ibuprofen etc.),
-
stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu miejscowym,
-
stosowanie syropów na kaszel i sprayów do nosa na katar,
-
robienie inhalacji z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
-
nawilżanie powietrza w domu i częste wietrzenie pomieszczeń.
Jeśli mamy do czynienia z infekcją o podłożu wirusowym, takie postępowanie powinno przynieść poprawę. Gdy jednak samodzielnie podjęte leczenie w ciągu najbliższych dni nie da żadnych rezultatów, wskazana jest wizyta u lekarza.
Jak wygląda leczenie infekcji bakteryjnej?
O ile z infekcją gardła o etiologii wirusowej często poradzić sobie można na własną rękę, o tyle leczenie zapalenia gardła wywołanego przez bakterie na ogół wymaga pomocy specjalisty. Podczas konsultacji lekarskiej postawione zostanie rozpoznanie i na jego podstawie specjalista przepisze odpowiednie leki – w przypadku anginy ropnej będzie to antybiotyk. W przypadku tej choroby stosuje się bowiem leczenie przyczynowe1,2.
Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin
Bibliografia:
-
Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.03.29.)).
-
Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 2023.03.29.)).