W trakcie pandemii COVID-19 znaczna część Profili Zaufanych została przedłużona automatycznie. To właśnie one niedługo stracą ważność. Ministerstwo Cyfryzacji zabrało głos w tej sprawie. Poznaj szczegóły.
Te profile zaufane stracą ważność
Profile Zaufane pierwotnie miały ważność 3 lat. W trakcie pandemii ważność została jednak przedłużona automatycznie. Obecnie, gdy stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony, profile zaufane (przedłużone automatycznie) stracą ważność.
Warto mieć na uwadze fakt, że nastąpi to już 31 października. Nieważny profil zaufany stanie się nieprzydatny i nie załatwimy z jego pomocą wielu ważnych kwestii.
Jak sprawdzić, czy nasz profil zaufany straci ważność?
TVN24.pl zwraca uwagę na fakt, że jeżeli po zalogowaniu w polu "Sposób utworzenia/przedłużenia" widzimy informację "Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii", to straci on ważność 31 października.
Uwaga: na profilu może widnieć inna data ważności, jednak nie jest ona obowiązująca, gdy wyświetla się informacja "Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii".
Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?
Ważność profilu zaufanego należy przedłużyć samodzielnie. Można to zrobić na stronie pz.gov.pl. Osoby, którym 31 października wygaśnie profil zaufany, otrzymają SMS z instrukcją przedłużenia jego ważności.
Do czego potrzebny nam jest profil zaufany?
Profil Zaufany to cyfrowy certyfikat potwierdzający tożsamość użytkownika, który jest wydawany przez instytucje publiczne, takie jak Ministerstwo Cyfryzacji, i umożliwia dostęp do różnych usług i aplikacji online. Profil zaufany ma na celu ułatwienie i usprawnienie komunikacji z administracją publiczną oraz korzystanie z usług elektronicznych.
Profil zaufany umożliwia:
- Składanie elektronicznych dokumentów
Profil Zaufany pozwala na bezpieczne podpisywanie i składanie elektronicznych dokumentów, w tym różnych wniosków i deklaracji w urzędach administracji publicznej.
- Dostęp do usług online
Możesz używać Profilu Zaufanego do logowania się i korzystania z różnych usług online, takich jak sprawdzanie swoich danych w ZUS, e-recepty, platformy edukacyjne i wiele innych.
- Składanie podań i wniosków
Możesz składać różnego rodzaju podania i wnioski, na przykład o rejestrację działalności gospodarczej, oświadczenia podatkowe, zgłoszenia zmiany adresu zamieszkania i wiele innych, bez konieczności fizycznego stawiania się w urzędzie.
- Dostęp do informacji publicznych
Profil Zaufany umożliwia dostęp do informacji publicznych, takich jak aktualny stan konta emerytalnego, dane osobowe czy dokumenty związane z podatkami.