Nagły atak zimy w październiku! Ile potrwa?

Justyna
Newsy
17.10.2023 21:34
Nagły atak zimy w październiku! Ile potrwa?

W październiku większość z nas przyzwyczaiła się do kolorowej i łagodnej jesieni, ale to także czas, gdy przyroda potrafi nas zaskoczyć. Nagły atak zimy w październiku może sprawić, że temperatura drastycznie spadnie. Jak się przygotować?

Dlaczego październik może zaskoczyć?

Październik to tradycyjnie miesiąc, który kojarzy się z piękną jesienią i złotą aurą. Jednakże zmienne cykle pogodowe i klimatyczne mogą czasami przewrócić nasze oczekiwania do góry nogami. Nagłe ochłodzenie i opady śniegu w październiku są często wynikiem przemieszczania się mas powietrza znad regionów o zimnych klimatach, takich jak Syberia.

Nagły atak zimy

To dlatego już niebawem możemy odczuwać wpływ zbliżającej się zimy. Okazuje się bowiem, że w nadchodzący weekend Polskę nawiedzą gwałtowne zawieje śnieżne. W ich trakcie może spaść nawet 10 cm śniegu. Silny wiatr będzie powodował formowanie się głębokich zasp, ograniczając widoczność praktycznie do zera. Ponadto, może łamać gałęzie drzew, zrywać dachy budynków i uszkadzać linie energetyczne.

Wichury i śnieżyce grożą sparaliżowaniem większej części kraju. Kluczową kwestią jest jednak to, jak długo potrwa ten nagły atak zimy. W większości przypadków, tego rodzaju ekstremalne warunki pogodowe utrzymują się przez krótki okres czasu, zazwyczaj od kilku dni do tygodnia. To znaczy, że niekoniecznie takie warunki zostaną na dłużej. Zgodnie z prognozami na początku przyszłego tygodnia, zaraz po ustąpieniu opadów temperatura szybko wzrośnie, a śnieg błyskawicznie się roztopi.

Jak się przygotować?

Niezależnie od tego, jak długo potrwa nagły atak zimy, warto być przygotowanym na zmiany pogodowe. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten okres:

  1. Przygotuj swój samochód: Jeśli posiadasz samochód, upewnij się, że jest gotowy na trudne warunki zimowe. Zamontuj opony zimowe, sprawdź baterię i dostarcz sobie narzędzia i wyposażenie awaryjne.
  2. Zabezpiecz dom: Ogrzewanie i izolacja domu są kluczowe podczas nagłego ataku zimy. Upewnij się, że piec lub grzejnik są sprawne, a drzwi i okna dobrze izolowane.
  3. Przygotuj się na utrudnienia w podróżach: Jeśli musisz podróżować, bądź przygotowany na utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji publicznej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną