Zakaz biegania na czas! Niemcy chcą zminimalizować stres!

Agnieszka
Newsy
21.09.2023 10:17
Zakaz biegania na czas! Niemcy chcą zminimalizować stres!

W Niemczech dzieci nie będą biegały na czas. Jest to konsekwencja projektu obywatelskiego, który rozpoczęła matka jednego z uczniów, który brał udział w szkolnych zawodach. Poznaj szczegóły.

Zakaz biegania na czas dla najmłodszych

W Niemczech postanowiono zmienić postrzeganie sportu tak, aby konkurencja i wyniki nie wywoływały w dzieciach zbyt dużej presji i stresu.

Wszystko zaczęło się od matki jednego z uczniów, który brał udział w zawodach lekkoatletycznych w szkole. Zdobył na nich dalekie miejsce i bardzo źle to zniósł, co z kolei wzbudziło w jego matce sprzeciw wobec takiego oceniania dzieci.

– Mój syn wrócił ze spartakiady zapłakany, bo dostał jedynie dyplom za udział, a nie za osiągnięcia sportowe. Rozważam petycję, żeby zakończyć mierzenie czasu i odległości w zawodach dla dzieci. To nie żart – napisała kobieta cytowana przez przegladsportowy.onet.pl

Działania kobiety sprawiły, że już teraz znacząco zmieniono przepisy dotyczące sportów w szkole. Nie będą one już “zawodami” a “wydarzeniami motywującymi do ruchu”.

Koniec zawodów szkolnych już od wiosny

Nowe przepisy dotyczące sportu w szkole wejdą w życie już wiosną. Każdy, kto weźmie udział w biegu, dostanie dyplom za udział. W rzutach i skokach również będzie się liczyło samo oddanie próby.  

Nie będzie miało znaczenia to, kto biegnie najszybciej lub skacze najdalej. Wszystko po to, aby nie urazić dzieci z gorszymi wynikami.

Piłka nożna bez liczenia goli

W meczach piłki nożnej rozgrywanych przez dziecięce drużyny nie będzie się liczyć goli. Co więcej, ze szkolnych boisk zniknąć ma także gra w zbijaka. Ma to wyeliminować stres u dzieci, które są mniej ruchliwe i łatwiej trafić w nie piłką. 

Ten pomysł niektórym się nie spodobał

Wiosną przyszłego roku będziecie pierwszymi, którym odebrano prawo do normalnych zawodów sportowych. Wasi rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo mogli pokazać, jak się ściga, jak walczy o najlepsze czasy i najdalsze skoki. Wy nie będziecie mogli już tego zrobić. Na takie rzeczy nie ma już miejsca – napisał w głośnym komentarzu jednej z największych niemieckich gazet „Die Welt” Lutz Woeckener.

– Musimy uważać, żeby niektóre nowe zasady społeczne, które są teraz wprowadzane, nie zepsuły nam nie tylko sportu, ale przede wszystkim dzieci – skomentował Thomas Weikert, prezes Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego, cytowany przez przegladsportowy.onet.pl

Czy rywalizacja  sportowa jest dobra dla dzieci?

Rywalizacja w kontekście sportów dziecięcych to temat, który od lat budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Jak w każdym aspekcie wychowania, rywalizacja ma swoje plusy i minusy.

Plusy:

 1. Nauka dyscypliny: Dzieci uczą się, że osiągnięcie sukcesu w sporcie wymaga poświęceń, wysiłku i ciężkiej pracy.

 2. Rozwój umiejętności społecznych: Dzięki rywalizacji dzieci uczą się współpracy w drużynie, komunikacji z kolegami i koleżankami z zespołu oraz nawiązywania relacji z trenerem.

 3. Samodyscyplina i motywacja: Dzieci uczą się wyznaczać cele i dążyć do ich osiągnięcia, co może przynieść korzyści w innych obszarach życia.

 4. Nauka radzenia sobie z porażką: Przegranie meczu lub zawodów może być dla dziecka źródłem ważnych lekcji dotyczących radzenia sobie z trudnościami i akceptacji porażki.

 5. Rozwój fizyczny: Sport to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, koordynacji ruchowej i ogólnej sprawności.

Minusy:

 1. Presja: Niektóre dzieci mogą odczuwać nadmierną presję, zarówno ze strony rówieśników, trenerów, jak i rodziców, aby osiągać sukcesy.

 2. Stres: Rywalizacja może prowadzić do stresu, a nadmierne napięcie może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka.

 3. Ryzyko kontuzji: Wysoki poziom rywalizacji może zwiększać ryzyko urazów, zwłaszcza jeśli dzieci nie są odpowiednio przygotowane fizycznie.

 4. Niezdrowa rywalizacja: Rywalizacja może przerodzić się w zbyt agresywne zachowanie na boisku, co może prowadzić do konfliktów i niezdrowej atmosfery.

 5. Skrupulatność wyników: Skupienie się wyłącznie na wynikach, a nie na procesie nauki i zabawy, może zniechęcić dziecko do dalszej gry i uczestnictwa w sporcie.

Podsumowując, rywalizacja sportowa dla dzieci ma wiele korzyści, ale również potencjalnych wad. Kluczem do korzystania z pozytywnych aspektów rywalizacji jest odpowiednie prowadzenie dzieci przez trenerów i rodziców, dbanie o to, by rywalizacja była zdrowa, a nie zbyt naciskająca, oraz skupienie się na nauce i zabawie, a nie tylko na wynikach.

Jak można zniwelować negatywne aspekty rywalizacji? 

to kilka strategii, które można zastosować, by zmniejszyć negatywne aspekty rywalizacji:

 1. Edukacja dla trenerów i rodziców: Szkolenie trenerów i rodziców w zakresie pozytywnego wsparcia, skupienia na procesie nauki zamiast na wynikach oraz radzenia sobie z presją, może pomóc w tworzeniu zdrowszego środowiska dla dzieci.

 2. Skupienie na zabawie i nauce: Miejsce rywalizacji powinno być drugorzędne w stosunku do zabawy i nauki. Jeśli dzieci czerpią radość z uprawiania sportu i uczą się nowych umiejętności, wyniki przyjdą naturalnie.

 3. Rywalizacja z samym sobą: Zachęcanie dzieci do porównywania własnych osiągnięć z przeszłością zamiast z innymi może być zdrowsze. Na przykład, zamiast skupiać się na tym, kto przyszedł pierwszy w biegu, można skupić się na tym, czy dane dziecko poprawiło swój własny czas.

 4. Unikanie nadmiernej specjalizacji: Zachęcanie dzieci do próbowania różnych dyscyplin sportowych może pomóc w zmniejszeniu presji związanej z jednym konkretnym sportem.

 5. Wsparcie psychologiczne: Udostępnianie wsparcia psychologicznego dla dzieci, które odczuwają stres lub presję, może pomóc im radzić sobie z trudnościami.

 6. Ustalanie granic: Rodzice powinni ustalać granice w kwestii zaangażowania w sport, aby zapobiec wypaleniu i przeciążeniu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną