Kobiety, uwaga! Zmiany w darmowych badaniach! Zobacz, co zmieni się od 1 listopada!

Martyna P.
Newsy
18.09.2023 9:46
Kobiety, uwaga! Zmiany w darmowych badaniach! Zobacz, co zmieni się od 1 listopada!

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała o nadchodzących zmianach dotyczących badań dla kobiet. Z bezpłatnej cytologii i mammografii skorzysta większa grupa pań.

 

 

Więcej kobiet skorzysta z bezpłatnych badań! 

1 listopada 2023 roku więcej kobiet będzie mogło skorzystać z DARMOWYCH badań:

  • Z mammografii będą korzystać kobiety w wieku od 45 lat do 74 lat (obecnie jest od 50 do 69 lat),
  • Z cytologii będą korzystać kobiety w wieku do 64 lat (obecnie jest do 59 lat).

 

Minister Zdrowia poinformowała także, że:

  • Kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym będą odsyłane do szczególnej opieki dla osób z grupy ryzyka.
  • Od stycznia 2024 roku kobiety po pięciu latach od zakończenia leczenia raka piersi będą włączane do programu profilaktyki raka piersi.
  • Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe.

 

Nowe, refundowane leki

Katarzyna Sójka poinformowała również, że od 1 listopada 2023 roku w ramach programu lekowego B.9.FM (leczenie rakla piersi) refundacją zostanie objęty lek Enhertu.

Z terapii będą mogli skorzystać pacjenci w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

Ponadto od 1 listopada 2023 roku refundacją zostanie też objęta terapia lekiem Lynparza (olaparyb). Lek ten stosowany jest w leczeniu raka piersi:

  • zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
  • zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

 

 

Zdjęcie Kobiety, uwaga! Zmiany w darmowych badaniach! Zobacz, co zmieni się od 1 listopada! #1

Ruszy Program Wczesnego Dostępu

18 września 2023 roku rusza pomostowy Program Wczesnego Dostępu. Będzie on trwał do 31 października 2023 roku.  Program będzie finansowany przez firmę AstraZeneca. Jego celem będzie przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan (dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi).

Mammografia i cytologia

Badanie mammografii to radiologiczna technika obrazowania, która pozwala na wczesne wykrywanie zmian w piersiach, w tym raka piersi. Podczas badania piersi są ściśnięte między dwiema płytami, aby uzyskać wyraźne obrazy rentgenowskie. Dzięki mammografii można wykryć guzy, zwapnienia oraz inne nieprawidłowości, które mogą świadczyć o obecności procesów nowotworowych czy przedrakowych.

Badanie cytologii, często nazywane także badaniem Pap (od nazwiska twórcy, Georgiosa Papanikolaou), to badanie polegające na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy w celu zbadania ich pod mikroskopem. Badanie to pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek, które mogą świadczyć o przedrakowych zmianach lub raku szyjki macicy. Może też pomóc w identyfikacji innych problemów, takich jak infekcje czy zapalenia.

 

 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną