Dobra wiadomość dla tysięcy Polek! Od listopada 2023 te leki będą refundowane!

Martyna P.
Newsy
20.09.2023 11:10
Dobra wiadomość dla tysięcy Polek! Od listopada 2023 te leki będą refundowane!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pozytywną wiadomość dla tysięcy pacjentek. Popularne leki zostaną objęte refundacją.

 

Lek na raka piersi objęty refundacją

Resort Zdrowia zdecydował, że lek Enhertu (INN-trastuzumab deruxtecan) będzie objęty refundacją od 1 listopada 2023 roku. Refundacja będzie działać w ramach programu lekowego B.9.FM (leczenie raka piersi).

Terapia ma być dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia, która jest stosowana z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego dodatniego raka piersi (HER2), po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

„Do tej pory pacjentki z niską ekspresją receptora HER2 leczono tak samo, jak chore HER2 ujemne. Tymczasem szacuje się, że grupa pacjentek z niską ekspresją receptora HER2 może obejmować ponad połowę wszystkich chorych, a my mamy realną szansę, żeby odmienić los tej niezwykle licznej grupy” – wyjaśniła dr n. med. Joanna Streb, małopolska konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii (wypowiedź z konferensji ASCO 2022 r.).

Badania wskazują, że terapia lekiem Enhertu zmniejsza ryzyko progresji choroby lub zgonu o 50% w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z przerzutowym rakiem piersi, z niską ekspresją receptorów HER2.

 

Od 1 listopada także drugi lek w refundacji

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że refundacją zostanie objęta także terapia lekiem Lynparza (olaparyb) – leczenie raka piersi. Refundacja ruszy 1 listopada 2023 roku.

Leczenie raka piersi tym lekiem będzie odbywało się w zakresie:

  • zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
  • pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
  • zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2

 

Zdjęcie Dobra wiadomość dla tysięcy Polek! Od listopada 2023 r. te leki będą refundowane! #1

Ruszył Program Wcześniejszego Dostępu

Przypomnijmy, że 18 września 2023 roku ruszył pomostowy Program Wcześniejszego Dostępu.

Enheru i Lynparza w leczeniu raka piesi 

Enhertu to lek będący koniugatem przeciwciała-leku, który łączy przeciwciało trastuzumab z cytotoksycznym środkiem derukstekan. Enhertu został zaprojektowany z myślą o selektywnym docieraniu do komórek nowotworowych z nadmierną ekspresją receptora HER2, co pozwala na skoncentrowanie terapeutycznego działania leku na komórkach rakowych, minimalizując jednocześnie uszkodzenia komórek zdrowych. Lek ten jest zazwyczaj stosowany w przypadkach, gdy inne terapie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Lynparza, czyli olaparyb, to inhibitor PARP (poli (ADP-ryboza) polimerazy), kluczowego enzymu zaangażowanego w naprawę uszkodzeń DNA. Działając jako inhibitor PARP, Lynparza blokuje mechanizmy naprawy DNA w komórkach nowotworowych, co prowadzi do ich śmierci. Lynparza jest szczególnie skuteczna u pacjentów z mutacjami BRCA1/2, genów związanych z większym ryzykiem wystąpienia raka piersi i jajnika.

Oba leki otworzyły nowe horyzonty w terapii raka piersi, oferując opcje leczenia dla pacjentów z zaawansowanymi, trudnymi do leczenia postaciami choroby oraz umożliwiając indywidualizację terapii, co z kolei może prowadzić do lepszych wyników leczenia i poprawy jakości życia pacjentów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że, jak każde leki, Enhertu i Lynparza mogą wywoływać skutki uboczne, i zawsze powinny być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną