Światowy Dzień Sybiraka: W Hołdzie Bohaterom Niezłomnym

Krzysztof
Newsy
17.09.2023 2:18
Światowy Dzień Sybiraka: W Hołdzie Bohaterom Niezłomnym

Dzisiaj, 17 września, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka , święto, które ma na celu upamiętnienie losów Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej. To ważna data dla naszej historii, która przypomina o niezłomności i determinacji naszych przodków w walce o wolność.

Kim są Sybiracy ?

Termin Sybiracy odnosi się do Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię i inne obszary ZSRR w wyniku agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Wielu z nich nigdy nie wróciło do ojczyzny, a ich losy są symbolem cierpienia i ofiary w imię wolności.

Historia Światowego Dnia Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2009 roku, w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Celem tego święta jest upamiętnienie ofiar zesłań, a także podkreślenie heroizmu i niezłomności Polaków w obliczu przeciwności.

Obchody Światowego Dnia Sybiraka

Obchody Światowego Dnia Sybiraka są okazją do złożenia hołdu ofiarom zesłań na Syberię. W tym dniu organizowane są różne wydarzenia, takie jak msze święte, spotkania, konferencje, a także projekcje filmów dokumentalnych poświęconych tematyce sybirackiej.

Ważność pamięci o Sybirakach

Pamięć o Sybirakach jest niezwykle ważna dla naszej tożsamości narodowej. To przypomnienie o ciężkiej próbie, jaką przeszli nasi przodkowie, a także o ich niezłomności i determinacji. Dzięki nim możemy cieszyć się dzisiaj wolnością i niepodległością.

Podsumowanie

Światowy Dzień Sybiraka to ważne święto, które przypomina nam o bolesnej części naszej historii. Jest to również okazja do złożenia hołdu tym, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności. Pamiętajmy o nich i czerpmy z ich doświadczeń inspirację do dalszej walki o lepszą przyszłość.

Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawa z dnia 3 kwietnia 2009 r. o ustanowieniu Światowego Dnia Sybiraka

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną