Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych': Bohaterowie Niezłomni

Krzysztof
Newsy
01.03.2024 1:05
Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych': Bohaterowie Niezłomni

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' to wyjątkowe święto, które przypada na 1 marca. Jest to dzień, w którym oddajemy hołd bohaterom, którzy po II wojnie światowej, wbrew wszelkim przeciwnościom, kontynuowali walkę o wolność Polski. W tym artykule przybliżymy sylwetki tych niezłomnych bohaterów i ich znaczenie dla historii naszego kraju.

Żołnierze Wyklęci, inaczej nazywani 'Niezłomnymi' , to żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego działającego w latach 1944-1963. Mimo zakończenia II wojny światowej, nie złożyli oni broni i kontynuowali walkę o suwerenność Polski.

Ich działalność była odpowiedzią na narzucenie Polsce przez Związek Sowiecki komunistycznego systemu politycznego. Żołnierze ci, mimo braku poparcia ze strony aliantów i ogromnej przewagi militarnych sił ZSRR, zdecydowali się na nierówną walkę, stawiając czoło represjom, torturom i śmierci.

Wielu z nich zginęło w walce, wielu zostało aresztowanych i skazanych na długie lata więzienia, a niektórzy zniknęli bez śladu, zamordowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa. Mimo to, nie złożyli broni i do końca pozostali wierni ideałom wolnej Polski.

Zdjęcie Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych': Bohaterowie Niezłomni #1
Autorstwa unknown-anonymous - Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48366733

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór daty nie jest przypadkowy - 1 marca to rocznica śmierci ostatnich żołnierzy niezłomnych - Danuty Siedzikówny 'Inki' i Feliksa Selmanowicza 'Zagończyka'.

Święto to jest okazją do przypomnienia o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności naszego kraju. Jest to również przestroga przed totalitaryzmem i przypomnienie, jak ważna jest wolność i suwerenność narodu.

W tym dniu odbywają się liczne uroczystości, msze święte, koncerty, spotkania z historykami, projekcje filmów i wystawy poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Wiele miast i miejscowości w Polsce upamiętnia ich poprzez nazwy ulic, placów, szkół czy pomników.

Historia 'Żołnierzy Wyklętych' to ważna część naszej przeszłości, której nie wolno nam zapomnieć. Ich poświęcenie, odwaga i niezłomność są dla nas wszystkich przykładem patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Dlatego też, w tym wyjątkowym dniu, pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.

Źródło: Kalendarz historyczny, Narodowy Instytut Pamięci Narodowej

Kluczowe Punkty
  • Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' przypada na 1 marca i oddaje hołd bohaterom, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o wolność Polski.
  • Żołnierze Wyklęci, inaczej nazywani 'Niezłomnymi', to żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego działającego w latach 1944-1963.
  • Ich działalność była odpowiedzią na narzucenie Polsce przez Związek Sowiecki komunistycznego systemu politycznego.
  • Wielu z nich zginęło w walce, wielu zostało aresztowanych i skazanych na długie lata więzienia, a niektórzy zniknęli bez śladu, zamordowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.
  • Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i jest okazją do przypomnienia o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności naszego kraju.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną