Kultowa przekąska PRL-u! Tuczy, ale pozytywnie wpływa na serce, skórę i włosy!

Martyna P.
Dieta i żywienie
15.09.2023 11:57
Kultowa przekąska PRL-u! Tuczy, ale pozytywnie wpływa na serce, skórę i włosy!

W epoce PRL-u chałwa nie była tylko przysmakiem – to była prawdziwa ikona tamtych czasów. Jej słodki, kremowy smak i charakterystyczna struktura sprawiały, że stała się jednym z ulubionych dodatków do kawy lub herbaty. Choć jest potrawą kaloryczną, chałwa kryje w sobie wiele pozytywnych właściwości, które przekonują do jej konsumpcji coraz więcej osób.

Chałwa w czasach PRL

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej chałwa była produktem często spotykanym na stołach Polaków. Dostępność tego słodkiego przysmaku oraz jego atrakcyjna cena sprawiały, że stała się ona prawdziwym hitem tamtych lat. Nieodłącznie kojarzona jest z tamtym okresem, a jej konsumpcja przenosiła wielu w świat dzieciństwa pełnego prostoty i słodyczy.

Składniki zawarte w chałwie 

Mimo swej słodkości i wysokiej kaloryczności, chałwa posiada też swoje pozytywne strony.

Zawiera dużo zdrowych tłuszczów nienasyconych, które są korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.

Dodatkowo, bogata jest w białko oraz błonnik, co sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Słodki przysmak zawiera również sporo witamin i minerałów, w tym wapń, który jest ważny dla zdrowia kości oraz żelazo, pomocne w profilaktyce anemii. Magnes i fosfor z kolei wspierają funkcjonowanie układu nerwowego.

Zdjęcie Hitowa przekąska PRL-u! Tuczy, ale pozytywnie wpływa na serce, skórę i włosy! #1

Dobroczynne właściwości chałwy sezamowej 

Bogactwo składników odżywczych

Sezam to prawdziwa skarbnica zdrowia. Jest bogaty w różnego rodzaju witaminy i minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez oraz cynk. Zawiera także duże ilości błonnika, który wspiera układ pokarmowy. 

Dobre źródło białka

Sezam jest również znakomitym źródłem białka, co jest niezmiernie ważne w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Białko jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Sezam jest bogaty w zdrowe tłuszcze, w tym tłuszcze nienasycone, które mogą pozytywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom złego cholesterolu w organizmie, co z kolei może zapobiegać chorobom serca.

Wsparcie dla kości

Znaczna zawartość wapnia w sezamie sprawia, że jest on korzystny dla naszych kości. Regularne spożywanie sezamu może przeciwdziałać utracie gęstości kostnej, która często występuje wraz z wiekiem, oraz wspierać zdrowie zębów.

Dobroczynne działanie na skórę i włosy

Sezam jest także źródłem witamin z grupy B oraz E, które są znane z korzystnego wpływu na skórę i włosy. Witamina E jest potężnym antyoksydantem, który może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak powstaje chałwa?

Tradycyjna chałwa produkowana jest z nasion sezamu, miodu lub syropu cukrowego, oraz oleju roślinnego. Produkcja tego przysmaku to proces wieloetapowy, który obejmuje mielenie nasion, mieszanie składników aż do uzyskania jednolitej masy, a następnie formowanie i krojenie chałwy na charakterystyczne kształty.

Chałwa, słodki hit czasów PRL, nie tylko przenosi nas w czasy minione, ale także może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm, dzięki swoim właściwościom odżywczym. Odkrywajmy na nowo tradycje kulinarne tamtych lat, doceniając prozdrowotne aspekty tego przysmaku. Jednak pamiętajmy, że ze względu na wysoką kaloryczność chałwy, warto spożywać ją z umiarem, czerpiąc z niej to, co najlepsze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną