Po obiedzie masz ochotę na coś słodkiego? Sprawdź co to oznacza!

Martyna P.
Dieta i żywienie
08.09.2023 12:33
Po obiedzie masz ochotę na coś słodkiego? Sprawdź co to oznacza!

Sytuacja, w której po zakończonym obiedzie odczuwamy nagłą ochotę na słodkości, jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Zarówno dorosłym, jak i dzieciom, nieraz trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po kawałek czekolady czy ciastka. Skąd jednak bierze się ta nieodparta chęć? Spróbujmy zrozumieć przyczyny tego zjawiska i znaleźć sposób na jego kontrolowanie.

Dlaczego po obiedzie mamy chęć na słodycze? 

Hormonalne podłoże ochoty na słodycze

Odpowiedzialność za nasze apetyty zazwyczaj spoczywa na hormonach, w tym przypadku – insulinie i serotoninie. Po posiłku poziom insuliny w organizmie wzrasta, co może sprzyjać pragnieniu konsumpcji słodkości. Z kolei serotonina, nazywana hormonem szczęścia, jest produkowana również pod wpływem spożywania słodkich pokarmów, prowadząc do poczucia przyjemności i satysfakcji.

Związek ochoty na słodycze z nawykami żywieniowymi

Nasze przyzwyczajenia żywieniowe również mają znaczący wpływ na to, jakie pokarmy wybieramy po obiedzie. Wychowanie, tradycje kulinarne oraz codzienne nawyki mogą nieświadomie kierować nas w stronę poszukiwania słodkiego dodatku do posiłku.

Słodki smak jako nagroda

Zjawisko to można także tłumaczyć tendencją do nagradzania siebie. Wiele osób po ciężkim dniu lub po sytym obiedzie, sięga po słodkości jako formę nagrody, zaspokajając swoje chęci na coś "dobrego".

Niepełnowartościowy posiłek 

Znaczącym czynnikiem może być niepełnowartościowy obiad, w którym brakuje kluczowych składników odżywczych. Taki posiłek nie daje uczucia sytości, a organizm, próbując zrekompensować braki, sygnalizuje chęć na słodkości. Aby tego unikać, warto zadbać o to, by w naszym menu znalazły się pełnowartościowe produkty, bogate w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany.

Zdjęcie Ochota na słodkości po obiedzie – Sygnał ostrzegawczy od Twojego organizmu, czy normalny odruch? #1

Czym charakteryzuje się niepełnowartościowy posiłek? 

Niepełnowartościowy posiłek to taki, który nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Oto kilka charakterystyk takiego posiłku:

  1. Niski poziom białka - Posiłek taki często nie zawiera wystarczającej ilości białka, składnika niezbędnego do budowy i regeneracji komórek oraz produkcji hormonów i enzymów.

  2. Brak lub niedostatek błonnika – Niepełnowartościowe posiłki zazwyczaj nie dostarczają odpowiedniej ilości błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

  3. Wysoki poziom cukrów prostych - Takie posiłki często zawierają duże ilości cukrów prostych, które mogą prowadzić do gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, a w dłuższym okresie nawet do rozwoju chorób takich jak cukrzyca.

  4. Brak witamin i minerałów – Niepełnowartościowe posiłki zazwyczaj nie zawierają wielu witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  5. Wysoka zawartość tłuszczów trans i nasyconych - Posiłki te często zawierają niezdrowe tłuszcze, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

  6. Nadmierna ilość soli – Wiele niepełnowartościowych posiłków zawiera zbyt dużo soli, co może prowadzić do problemów z nadciśnieniem i innymi problemami zdrowotnymi.

  7. Szybkie tempo jedzenia – Chociaż to nie aspekt samego posiłku, ale sposób jego konsumpcji, to jednak spożywanie jedzenia w pośpiechu może sprzyjać wyborom mniej zdrowych opcji żywieniowych i przyczyniać się do uczucia niespełnienia po posiłku.

Aby unikać niepełnowartościowych posiłków, zaleca się tworzenie zbilansowanych posiłków, które zawierają odpowiednie proporcje makro- i mikroelementów, w tym białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone, a także witaminy i minerały, które wspierają ogólne zdrowie i samopoczucie.

Jak nie ulegać pokusie słodkiego dodatku?

Choć ochota na słodkości może być silna, istnieją sposoby, aby jej nie ulegać. Oto kilka propozycji:

Zbilansowany posiłek

Upewnij się, że Twój obiad zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki - białko, tłuszcz i węglowodany. Zbilansowany posiłek pomoże zaspokoić głód i zmniejszyć chęć na słodycze.

Owoce zamiast cukru

Zamiast sięgać po ciastka czy czekolady, wybierz naturalnie słodkie owoce, które zaspokoją Twoją chęć na słodkości, dostarczając jednocześnie wartościowych składników odżywczych.

Uprawianie aktywności fizycznej

Ruch może pomóc w redukcji poziomu stresu i chęci sięgnięcia po coś słodkiego jako formę "nagrody".

Zdrowe alternatywy

Eksperymentuj z przepisami na zdrowsze wersje Twoich ulubionych deserów, z mniejszą ilością cukru i tłuszczu.

Ochota na słodkości po obiedzie jest zjawiskiem wieloczynnikowym, mającym swoje korzenie zarówno w aspektach biologicznych, jak i behawioralnych. Chociaż trudno całkowicie eliminować chęć na słodkości, zrozumienie źródeł tego pragnienia oraz wprowadzenie świadomych wyborów może być pierwszym krokiem do kontroli tego fenomenu. Pamiętajmy, że kluczem jest równowaga i umiar, a nie całkowita rezygnacja z przyjemności, jaką dostarcza słodki smak.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną