Wyższe kary i nowe rodzaje przestępstw! Zmiany w Kodeksie karnym już niebawem

Agnieszka
Newsy
08.09.2023 9:53
Wyższe kary i nowe rodzaje przestępstw! Zmiany w Kodeksie karnym już niebawem

Już 1 października 2023 roku zaczną obowiązywać zmiany wprowadzone do Kodeksu karnego. Część z nich zaostrzy sankcje dla przestępców. Pojawi się też elastyczny elastyczny wymiar kar. Najważniejsze zmiany przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości 7 września.

Nadchodzi reforma Kodeksu karnego

Nadchodząca reforma Kodeksu karnego zmieni wiele ważnych rzeczy w przepisach. Zmiany wejdą w życie już 1 października tego roku. Oto najważniejsze z nich.

Wyższe kary za najcięższe przestępstwa

Do tej pory za najcięższe przestępstwo można było dostać trzy różne wymiary kary: 15, 25 lat lub dożywocie. Po zmianach ta górna granica zostanie podniesiona z 15 do 30 lat. Tym samym zlikwidowana zostanie instytucja osobnej kary w wymiarze 25 lat, a sędziowie, mając możliwość wydania wyroku między 15 a 30 lat, zyskują większą elastyczność. 

30 lat więzienia będzie groziło za zabój*two i ciężkie uszkodzenie ciała ze skutkiem śmiertelnym.

Dłuższy okres przedawnienia

W przypadku najcięższego przestępstwa, czyli zabój*twa, okres przedawnienia wynosi obecnie 30 lat. Od 1 października okres ten zostanie wydłużony do 40 lat.

Zmiany dla skazanych na dożywocie

Skazani na dożywocie, po warunkowym zwolnieniu, poddawani są okresowi próby, który wynosi 10 lat. Po zmianach okres próby będzie dożywotni.

Wydłuży się także z 25 do 30 lat okres, po którym skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Kara bezwzględnego dożywocia

Do tej pory kary dożywocia dawały możliwość zwolnienia warunkowego. Od teraz w Polsce zostanie wprowadzona instytucja kary bezwzględnego dożywocia, która nie daje możliwości zwolnienia warunkowego. To, czy skazany otrzyma karę dożywocia (z możliwością zwolnienia warunkowego) czy karę bezwzględnego dożywocia będzie zależało od popełnione przestępstwa. 

Nowe kategorie przestępstw

W Kodeksie karnym pojawią się kary za czyny, które wcześniej nie były uznawane za przestępstwa. Należą do nich przyjęcie zlecenia zabój*twa oraz przygotowanie do niego – zagrożone karą więzienia od 2 do 15 lat; nowy typ wymuszenia rozbójniczego: wymuszenie mienia poprzez szantaż – od roku do 10 lat pozbawienia wolności; uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (przed reformą za ten czyn groziła jedynie egzekucja komornicza).

Znaczące podwyższenie kar za przestępstwa

  • Kradzież o wartości 800 zł będzie uznana za przestępstwo.
  • Za zgwał*enie dziecka sprawcy będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia lub dożywocie.
  • Wprowadzono także nowe typy kwalifikowane zgwał*enia (m.in. na kobiecie ciężarnej, z posługiwaniem się bronią palną czy z nagrywaniem przebiegu czynu). Za te przestępstwa grozić będzie kara od 3 do 20 lat więzienia.
  • Za przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości ponad 200 tys. złotych górna granica kary zostanie podwyższona z 12 do 15 lat więzienia.
  • Górna granica kary za rozbój zostanie podwyższona z 12 do 15 lat więzienia. Z użyciem broni - do 20 lat. 
  • Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozić będzie do 20 lat pozbawienia wolności. 
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną