Jak i gdzie zbadać wodę? Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Martyna
Zdrowie
07.09.2023 18:31
Jak i gdzie zbadać wodę? Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Zanieczyszczenia wody to kwestia, którą nie można bagatelizować, zwłaszcza w obliczu ostatnich doniesień o przypadkach bakterii Legionelli w niektórych źródłach wody. Woda może wydawać się czysta gołym okiem, ale schowane w niej zagrożenia są niewidoczne. Dlatego warto wiedzieć, jak i gdzie można zbadać wodę oraz jakie ponosi to koszty.

Legionella w Polsce – Czy Nasza Woda Jest Bezpieczna?

Zakażenie bakterią Legionella zostało potwierdzone w już czterech województwach. Jednak źródło tego zakażenia nadal pozostaje tajemnicą. Legionelloza to poważna choroba układu oddechowego, wywołana przez bakterie Legionella, które rozwijają się w temperaturze 20-50°C. Jest to choroba zakaźna i śmiertelna.

Picie skażonej bakteriami Legionella wody nie jest źródłem zakażenia. Te bakterie nie przenoszą się od człowieka do człowieka. Jednak warto zadbać o jakość wody i przeprowadzić odpowiednie badania.

Kiedy Woda Szkodzi Zdrowiu?

Woda staje się szkodliwa dla zdrowia, kiedy zawiera substancje niebezpieczne lub takie, które w dużym stężeniu mogą być szkodliwe.

  • Nadmiar żelaza i manganu może nadawać wodzie metaliczny smak, a także przyczyniać się do próchnicy i problemów z układem krążenia.
  • Fluor, w nadmiarze, może być rakotwórczy i przyspieszać starzenie się skóry.
  • Związki chloru mogą powodować bóle głowy i nudności, a także uszkadzać narządy wewnętrzne.
  • Zanieczyszczenia bakteriologiczne z kolei mogą prowadzić do infekcji i chorób układu pokarmowego.

Jak Ocenić Jakość Wody?

Ocena jakości wody jest możliwa tylko poprzez badania fizykochemiczne i/lub bakteriologiczne w laboratoriach specjalistycznych. Badania te obejmują wiele parametrów, takich jak:

  • barwa
  • mętność
  • zapach
  • pH
  • twardość wody
  • zawartość różnych substancji chemicznych i bakterii

Gdzie Można Zbadać Wodę?

Jeśli chcesz ocenić jakość wody z własnego źródła, takiego jak studnia, możesz skorzystać z usług laboratoriów w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub prywatnych firm zajmujących się badaniami wody. Koszty takich badań zależą od zakresu i wynoszą od kilkuset do kilku setek złotych.

Po przeprowadzeniu badań wody warto rozważyć uzdatnianie wody. Filtry z wymiennymi wkładami są popularnym rozwiązaniem. Istnieją filtry do uzdatniania całego domu oraz filtry do wody pitnej. Wybór odpowiedniego filtra zależy od wyników badań i oczekiwań co do jakości wody. Filtry wymagają regularnej konserwacji i wymiany wkładów, dlatego warto wybrać odpowiednią opcję do swoich potrzeb.