Uwaga turyści: ogłoszono czerwony alert w Hiszpanii!

Martyna
Newsy
03.09.2023 18:49
Uwaga turyści: ogłoszono czerwony alert w Hiszpanii!

Pogoda potrafi zaskakiwać, a ostatnie wydarzenia w Hiszpanii dowodzą, że przyroda nie zawsze jest łaskawa. W części kraju wydano najwyższy stopień ostrzeżeń meteorologicznych przed burzami z gradem. To zjawisko jest bezprecedensowe, a mieszkańcy Hiszpanii muszą radzić sobie z niespotykanymi warunkami pogodowymi. 

Hiszpania w Strefie Zagrożenia 

W regionie Madrytu i Kastylii-La Mancha, w tym w mieście Toledo hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET wydały czerwone alerty, co oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Przewidywane są gwałtowne burze i obfite opady deszczu. 

Burmistrz Madrytu, Jose Luis Martinez Almeida, nazwał to "wyjątkową anomalią pogodową". Władze Madrytu zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach. Prognozy mówią o możliwości opadów wynoszących nawet 120 litrów deszczu na metr kwadratowy w ciągu najbliższych 12 godzin. 

W obliczu takiego ryzyka władze podjęły środki ostrożności, zamykając:

  • parki
  • obiekty sportowe i kulturalne
  • większość tuneli w mieście

Zwiększono gotowość służb ochrony cywilnej, straży pożarnej i policji miejskiej. 

Sytuacja mieszkańców 

Mieszkańcy reagują zrozumieniem na wprowadzenie czerwonych alertów. Manuel Loro, 42-letni mieszkaniec Madrytu, radzi, żeby nie używać samochodów w sytuacji zagrożenia. Ponadto czerwony alert spowodował, że linie kolejowe Renfe umożliwiły pasażerom bezpłatną zmianę lub odwołanie podróży do Madrytu i Toledo. 

Już teraz występują ogromne opóźnienia w lotach krajowych, szczególnie na trasie do Majorki. Wczorajszy dzień był szczególnie trudny dla zachodnich i północnych regionów Hiszpanii, które doświadczyły gwałtownych powodzi. 

W rejonie wąwozu Gorgol w Aragonii doszło do tragedii, gdy dwaj alpiniści zginęli podczas schodzenia. Dwaj mężczyźni, w wieku 31 i 34 lat, utonęli w wezbranych wodach płynących po dnie wąwozu. 

Polacy w Hiszpanii 

Hiszpania od lat jest popularnym kierunkiem turystycznych wybieranych przez podróżnych z całego świata, w tym przez naszych rodaków. Co więcej, wielu Polaków zdecydowało się na zamieszkanie w tym kraju. Z danych wynika, że:  

“Podążając za statystykami MSZ z roku 2012, w Hiszpanii mieszka 85 tysięcy polskich emigrantów. Największe skupiska polonijne znajdują się w dużych miastach – Madrycie, Barcelonie, Walencji oraz w regionie Andaluzja.” - hiszpania-apartamenty.pl 

W razie jakichkolwiek problemów zachęcamy do kontaktu z Polską Ambasadą w Hiszpanii. Oto szczegółowe dane: 

Ambasada RP w Madrycie 

Źródło: gov.pl 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną