Często latasz Ryanairem? Nie mamy dobrych wiadomości...

Agnieszka
Newsy
28.08.2023 11:58
Często latasz Ryanairem? Nie mamy dobrych wiadomości...

Wszystko wskazuje na to, że ceny biletów na loty Ryanairem z lotnisk w Warszawie będą rosły. Wpływ na to ma nie tylko rosnąca cena paliwa, ale też problemy z przepustowością, z jakimi mierzą się warszawskie porty lotnicze.

Ryanair - ceny biletów w górę

Michał Kaczmarczyk, szef Ryanaira w Polsce informuje o ryzyku wzrostu cen biletów. W rozmowie z portalem money.pl, Michał Kaczmarczyk zaznaczył, że wedle wyliczeń Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, przy cenie ropy Brent około 86 dol. za baryłkę, baryłka paliwa lotniczego w Europie kosztuje ponad 122 dolarów. 

Jest to jednak tylko jeden z czynników, które mogą spowodować znaczącą podwyżkę cen biletów.

Innym czynnikiem są na przykład opłaty lotniskowe oraz opłaty na rzecz agencji kontroli ruchu lotniczego. Szczególnie na południu Europy, gdzie ruch w trakcie wakacji jest olbrzymi.

Lotniska w Warszawie tracą przepustowość

Inną przyczyną podwyżki cen biletów może być fakt, że lotniska w Warszawie tracą na przepustowości. 

Michał Kaczmarczyk ostrzega, że w rok-dwa Lotnisko Chopina osiągnie maksymalną przepustowość, a Modlin już tej przepustowości nie ma. 

Co więcej, ze względu na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma za kilka lat przejąć ruch cywilny z lotniska Chopina, nie ma co liczyć na inwestycje w celu zwiększenia przepustowości.

Jak więc dodaje szef Ryanaira w Polsce, jeśli nie będzie możliwości sprostania popytowi na loty, przewoźnikom pozostanie tylko podnieść ceny.

Warszawa obsługuje prawie połowę wszystkich lotów w Polsce

Michał Kaczmarczyk zwrócił też uwagę na fakt, że lotnisko Chopina oraz port Warszawa-Modlin w ubiegłym roku odprawiły łącznie ponad 17,5 mln pasażerów. 

W całym kraju natomiast pasażerów było 41 mln - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oznacza to, że niemal połowę wszystkich pasażerów w kraju obsługuje lotnisko Chopina oraz port lotniczy Warszawa-Modlin. 

Nic więc dziwnego w tym, że przepustowość obiektów maleje. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną