Zarząd Polskich Portów Lotniczych podjął decyzję, która pozytywnie wpłynie na podróżnych korzystających z lotniska Chopina.
Dobra wiadomość dla pasażerów
Zdecydowano, że Lotnisko Chopina w Warszawie zwiększy swoją przepustowość w zakresie obsługi pasażerów. Na zmianach skorzystają między innymi pasażerowie linii lotniczych WizzAir oraz Ryanair.
Polskie Porty Linie Lotnicze zmieniły decyzję podjętą przez poprzedni zarząd.
Tankowanie z pasażerami na pokładzie
Szczegóły w sprawie przybliżył Piotr Rudzki, kierownik zespołu Rzecznika Prasowego Polskich w PPL w rozmowie z portalem rynek-lotniczy.pl.
Nowe regulacje zakładają możliwość tankowania z pasażerami na pokładzie samolotu (lub w trakcie wchodzenia lub wychodzenia z samolotu). W procederze tym konieczna będzie asysta lotniskowej straży pożarnej. Wytyczone maja zostać drożne drogi ewakuacyjne. Instrukcja operacyjna tankowania samolotów z pasażerami ma zostać niebawem w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
Zmiany wdrożone przez zarząd Polskich Portów Lotniczych pozwolą na skrócenie czasu postoju samolotów na płycie obiektów o około 25 minut.
Ponadto dzięki nowym procedurom skróceniu ulegnie czas zajmowania dodatkowej infrastruktury terminalowej. Możliwe będzie mniejsze wykorzystanie pojazdów oraz personelu zaangażowanego w obsługę pasażerską samolotu.
Zmiany mają zostać wdrożone wiosną 2025 roku.
Kilka słów o lotnisku Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie, znane także jako Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, to największy i najważniejszy port lotniczy w Polsce. Oto najważniejsze informacje:
-
Lokalizacja: Znajduje się na Okęciu, około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy.
-
Ruch pasażerski: Obsługuje ponad 17 milionów pasażerów rocznie, co stanowi około 40% całkowitego ruchu lotniczego w Polsce.
-
Obsługiwane linie lotnicze: Jest główną bazą operacyjną dla Polskich Linii Lotniczych LOT oraz obsługuje wiele międzynarodowych i krajowych linii lotniczych, takich jak Ryanair, Wizz Air, Lufthansa i inne.
-
Terminale: Lotnisko posiada jeden nowoczesny terminal pasażerski, podzielony na dwie części – Terminal A (hala przylotów i odlotów).
-
Transport: Do lotniska można łatwo dojechać samochodem, komunikacją miejską (autobusy, taksówki) oraz koleją, dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu do centrum Warszawy.
-
Usługi i infrastruktura: Oferuje szeroki zakres usług dla pasażerów, w tym sklepy, restauracje, salony VIP, parkingi oraz wypożyczalnie samochodów.
-
Historia: Lotnisko Chopina zostało otwarte w 1934 roku i przez lata przeszło liczne modernizacje, stając się nowoczesnym portem lotniczym dostosowanym do europejskich standardów.