Twoje dziecko chodzi do szkoły? Niestety mamy ZŁĄ wiadomość!

Martyna
Newsy
06.08.2023 19:29
Twoje dziecko chodzi do szkoły? Niestety mamy ZŁĄ wiadomość!

Niedługo uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Niestety okazuje się, że dla rodziców wrzesień będzie wiązać się z ogromnymi wydatkami. Wszystko za sprawą rosnącej inflacji. Przedstawiamy szczegóły. 

Podwyżki w szkołach 

Wysokie ceny są widoczne na każdym szczeblu gospodarki. Wiele rodzin nie radzi sobie w kryzysie inflacyjnym w naszym kraju. Niestety ma być jeszcze drożej. Już we wrześniu dzieci rozpoczną nowy rok szkolny dla rodziców oznacza to kolejne wydatki.  

Eksperci uważają, że podwyżki będą odczuwalne zwłaszcza w cenach wyżywienia w stołówkach szkolnych. W Polsce widać wyraźną dysproporcję między cenami za posiłki. Różnice wynikają w dużym stopniu z przygotowywania posiłków oraz z cateringu.  

Już teraz ekonomiści przedstawiają, że rodzice zapłacą ok. 200 zł za obiady w szkołach miesięcznie. To daje aż 2 tys. zł w skali roku.  

Ceny obiadów na stołówce 

Dotychczas najwięcej za ciepły posiłek dla dziecka zapłacili rodzice w: 

  • Warszawie 
  • Kaliszu 
  • Krośnie 

W tych miastach za obiad na stołówce szkolnej trzeba zapłacić powyżej 10 zł. 

Najtaniej za posiłki rodzice płacą w: 

  • Elblągu 
  • Bydgoszczy 
  • Łomży 

Cena obiadu wynosi od 4 do 6 zł.  

Możliwe dofinansowania? 

W zeszłym roku w życie weszło prawo zgodnie z którym szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom ciepłych posiłków na terenie placówki. Prawo jednak zakłada, że rodzice lub opiekunowie prawni muszą pokryć koszty tzw. wsadu do kotła. 

Niestety wiele szkół obecnie rezygnuje z prowadzenia własnych stołówek i przyrządzania posiłków na miejscu. Zamiast tego decydują się na catering, który jest droższy. W związku z tym liczba dzieci korzystających z obiadów jest niższa.  

Aby rozwiązać ten problem w rządzie pojawiły się propozycję, według których Ministerstwo Edukacji i Nauki miałoby wprowadzić przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia każdemu dziecku ciepłego posiłku. Jednak taki pomysł wiąże się z dużymi pieniędzmi. Szacuje się, że na takie przedsięwzięcie jest potrzeba kwota min. w wysokości 235 mln zł.  

Uważacie, że rząd wprowadzi takie rozwiązanie lub zapewni dofinansowanie na ciepłe posiłki dla dzieci? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną