Naczelna Rada Aptekarska pracuje nad przepisami, które mają wprowadzić duże zmiany w zawodzie aptekarza.
Wolność słowa farmaceutów!
Szczegóły w sprawie zmian w Kodeksie Etyki Aptekarza RP przybliżył portal MGR.FARM.
Okazuje się, że jeden z artykułów ma zostać uchylony. Chodzi o artykuł 11. Oto jego brzmienie:
„Aptekarz nie może wobec pacjenta wypowiadać opinii dyskredytujących terapeutyczne postępowania lekarza, podrywających zaufanie do apteki jako instytucji, a także krytycznych uwag dotyczących produktów leczniczych”.
Po zmianach przestanie obowiązywać zakaz krytycznego wypowiadania się o decyzjach lekarzy wobec pacjentów.
Dopuszczalna będzie konstruktywna krytyka bazująca na rzetelnej wiedzy.
Zakaz uczestniczenia w reklamach
Ponadto nowe przepisy zakładają zakaz uczestniczenia w reklamach, które mogą naruszać godność zawodu farmaceuty lub podważać zaufanie do tego zawodu.
Zostanie wprowadzony zakaz reklamowania przez farmaceutę produktów leczniczych, wyrobów medycznych, suplementów oraz żywności specjalnego pochodzenia.
„Wykonywanie czynności zawodowych bezpłatnie przez farmaceutę nie może łączyć się z reklamą podmiotu prowadzącego działalność, w której czynność ta jest wykonywana” – czytamy w projekcie.
Ostrożnie z krytykowaniem innych farmaceutów
Do Kodeksu Etyki Aptekarza mają zostać dopisane także przepisy dotyczące wyrażania opinii i uwag dotyczących innego farmaceuty.
W projekcie można przeczytać:
„Farmaceuta wszelkie uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego farmaceuty powinien przekazać przede wszystkim temu farmaceucie. Jeżeli interwencja ta okaże się nieskuteczna albo dostrzeżony błąd powoduje poważną szkodę, konieczne jest poinformowanie izby aptekarskiej”.
„Farmaceuta powinien zachować ostrożność w formułowaniu opinii o działalności innego farmaceuty w szczególności opinii mogącej podważać jego autorytet lub go dyskredytować”.
Inne zmiany w pracy aptekarza
Projektodawca proponuje także następujące zmiany:
- Zakaz kontrolowania farmaceuty lub prowadzonej przez niego działalności w sposób naruszający obowiązujące przepisy, zasady etyki i deontologii zawodowej.
- Wykonywanie zawodu jedynie pod własnym imieniem i nazwiskiem,
- Zakaz umożliwiania w jakikolwiek sposób innej osobie lub podmiotowi wykonywania pracy pod imieniem i nazwiskiem farmaceuty,
- Zakaz zawierania umów i zaciągania innych zobowiązań, które mogą ograniczać niezależność zawodową.
W projekcie można przeczytać także, że celem nowych przepisów jest zagwarantowanie niezależności zawodu farmaceuty, wyeliminowanie jakichkolwiek wpływów, w tym tych mogących oddziaływać na jakość i bezpieczeństwo pracy na rzecz pacjentów.