Nie otwieraj okien w upały! To najgorsze co możesz zrobić! Sprawdź dlaczego?

Ewelina
Dom
18.07.2023 9:43
Nie otwieraj okien w upały! To najgorsze co możesz zrobić! Sprawdź dlaczego?

Ludzie często mylnie sądzą, że otwarcie okien wprowadzi do wnętrza domu chłodne powietrze. W rzeczywistości, w upalne dni powietrze na zewnątrz jest zazwyczaj znacznie cieplejsze niż wewnątrz domu. Dlatego, otwierając okna, wpuszczamy do naszych pomieszczeń gorące powietrze.

Dlaczego nie powinniśmy otwierać okien podczas upałów?

Podczas upałów, instynktownie chcemy otworzyć okna, wierząc, że wprowadzimy do domu trochę świeżości. Niestety, takie działanie może prowadzić do nieoczekiwanych i niepożądanych skutków. Oto kilka powodów, dla których otwieranie okien w czasie upałów to często błąd:

Wzrost temperatury wewnętrznej.

W upalne dni, powietrze na zewnątrz jest często cieplejsze niż wewnątrz budynku. Otwierając okna, wpuszczamy to gorące powietrze do wnętrza, zamiast chłodzącej bryzy, której tak bardzo pragniemy.

Zwiększone ryzyko odwodnienia.

Gorące powietrze wpadające przez otwarte okna może zwiększyć temperaturę ciała, co z kolei prowadzi do szybszego odwodnienia. To stanowi duże ryzyko, szczególnie dla osób starszych, dzieci i osób z chorobami przewlekłymi.

Pogorszenie jakości powietrza.

Otwarte okna pozwalają na dostanie się do domu nie tylko ciepła, ale również pyłków, alergenów, smogu oraz innych zanieczyszczeń powietrza, które mogą pogorszyć jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach.

Zwiększenie hałasu.

Otwierając okna, wpuszczamy do wnętrza nie tylko ciepło, ale i hałas z zewnątrz. Może to przeszkadzać w odpoczynku, pracy, nauce, a także pogorszyć ogólny komfort przebywania w mieszkaniu.

Częsty błąd przy chłodzeniu mieszkań

Zbyt intensywne użycie wentylatorów. Wentylatory są wygodnym i szybkim sposobem na schłodzenie pomieszczenia, ale nie zawsze są najbardziej efektywne. Wytwarzają one bowiem ruch powietrza, który może wydawać się chłodzący, ale tak naprawdę nie obniża temperatury w pomieszczeniu.

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

  1. Zacienianie okien. Zastosowanie rolet, żaluzji lub zasłon może znacznie zredukować ilość ciepła wpadającego do wnętrza przez okna. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien skierowanych na wschód i zachód.

  2. Wykorzystanie termicznego maserowania. Jest to proces, który polega na schładzaniu budynku w nocy, kiedy temperatury są najniższe, a następnie zamykaniu go w ciągu dnia, aby utrzymać chłodne powietrze wewnątrz.

  3. Poprawa cyrkulacji powietrza. Otwieranie okien w nocy, kiedy jest chłodniej, a następnie zamykanie ich i używanie wentylatorów do rozprowadzania chłodnego powietrza w ciągu dnia, może pomóc w utrzymaniu niższej temperatury w domu.

Podsumowanie

Dbałość o odpowiednią temperaturę w domu, szczególnie w czasie upałów, jest niezwykle ważna dla naszego komfortu i zdrowia. Wykorzystując powyższe wskazówki, jesteśmy w stanie skutecznie ochłodzić nasze mieszkania, bez konieczności otwierania okien w najgorętszych godzinach dnia lub instalowania kosztownej klimatyzacji. Pamiętajmy, że odpowiednia strategia wentylacji i cieniowania może przynieść znaczne korzyści nie tylko dla nas, ale również dla naszego budżetu i środowiska.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną