Falochrony niebezpieczne dla człowieka! Ratownik rozwiewa wątpliwości!

Agnieszka
Styl życia
13.07.2023 9:49
Falochrony niebezpieczne dla człowieka! Ratownik rozwiewa wątpliwości!

Wakacje nad morzem to coś, o czym wielu marzy. Podczas takiego urlopu warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo, szczególnie, jeśli kochamy spędzać czas w morzu. Coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę to falochrony. Dlaczego mogą być one niebezpieczne?

Falochrony - czym są i jak działają?

Falochrony na morzu pełnią kluczową rolę w ochronie brzegów morskich i struktur lądowych przed działaniem fal oraz erozją wywołaną przez nie. Dzięki swojej konstrukcji skutecznie pochłaniają energię fal, redukując ich siłę i kierując je z dala od newralgicznych obszarów.

Nad morzem najczęściej spotykamy falochrony betonowe, kamienne lub w postaci drewnianych pali wbitych w dno. To właśnie te ostatnie, choć najbardziej niepozorne, mogą być dla nas niebezpieczne.

Falochrony z drewnianych pali - dlaczego są niebezpieczne?

Falochrony z drewnianych pali nie wyglądają tak groźnie, jak te wykonane z betonu czy dużych kamieni. Są jednak najbardziej niebezpieczne.

Na TikToku jeden z użytkowników, który jest ratownikiem, wyjaśnił, że podpływanie do pali może skończyć się tragedią. Dlaczego?

Otóż okazuje się, że z racji tego, iż pale wbite są w dno głęboko, prądy morskie “wypłukują” grunt wokół pali i robi się tam naprawdę głęboko. 

— Stojąc metr od falochronu, mam grunt, robię krok pod falochron i gruntu już nie mam. A to tuż przy brzegu — wyjaśnia ratownik Patryk, autor poniższego TikToka. 

Okazuje się więc, że nawet, jeśli jesteśmy w wodzie bardzo płytkiej, podchodząc do falochronu możemy niespodziewanie wpaść w głęboką wodą.

— Wyobraźcie sobie wielki odkurzacz, który wciska i przysysa mnie pod falochrony. Oprócz tego fale ciskają mną jak szmacianą lalką. Gdyby nie to, że mam na sobie piankę, miałbym całe pocięte plecy, ponieważ na palikach są bardzo ostre muszelki i małże — wyjaśniał Patryk w dalszej części filmiku.

Warto więc mieć to na uwadze podczas urlopu nad morze, a szczególną uwagę zwrócić na dzieci, dla których falochrony są sporą atrakcją i chętnie do nich podpływają. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną