Miały zostać wycofane a jednak zostają! Zamieszanie z receptami! Minister Zdrowia komentuje!

Justyna
Prawo
10.07.2023 20:07
Miały zostać wycofane a jednak zostają! Zamieszanie z receptami! Minister Zdrowia komentuje!

Ostatnie doniesienia w sprawie likwidacji recept rocznych w Polsce wywołały lawinę reakcji wśród pacjentów, lekarzy i społeczności medycznej. Jednak teraz Ministerstwo Zdrowia dokonało nagłej zmiany swojej decyzji. Co jest powodem takiego zamieszania?

Zamieszanie wokół recept rocznych

Początkowo Ministerstwo Zdrowia argumentowało, że recepty roczne wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Wśród nich wymieniano:

  • długi okres bez kontroli stanu zdrowia pacjenta,
  • konieczność przeliczania ilości leków przez farmaceutów,
  • problemy z dostępnością leków, które były wykupywane na cały rok.

Te kwestie skłoniły resort zdrowia do wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej, które miałyby prowadzić do likwidacji recept rocznych.

Krytyka lekarzy i pacjentów

Jednak taka decyzja spotkała się z ostrą krytyką ze strony lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz pacjentów, których dotyczyłyby te zmiany. Lekarze POZ zwracali uwagę, że recepta roczna jest niezwykle istotna dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. W przypadku schorzeń takich jak nadciśnienie, problemy neurologiczne czy choroby tarczycy, terapia jest ustalana na dłuższy okres i pacjenci muszą regularnie przyjmować odpowiednie leki. Usunięcie rocznej recepty oznaczałoby zwiększenie liczby wizyt u lekarza i generowałoby dodatkowe obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Decyzja Ministra Zdrowia

Na szczęście dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, wysłuchał głosów protestujących lekarzy i pacjentów. Ogłosił w mediach społecznościowych, że zdecydował się na zachowanie recept rocznych w ustawie refundacyjnej. Decyzja ta została podjęta po konsultacji z przedstawicielami środowisk medycznych, w tym z konsultantem krajowym medycyny rodzinnej.

Minister Niedzielski zauważył, że opinie lekarzy POZ oraz innych specjalistów medycznych odegrały kluczową rolę w tym procesie decyzyjnym. W efekcie, recepty roczne zostają, co cieszy zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Dzięki temu pacjenci z chorobami przewlekłymi będą mogli kontynuować swoją terapię bez konieczności częstych wizyt u lekarza i obaw o dostępność niezbędnych leków.

Znaczenie dialogu i konsultacji

Zamieszanie wokół recept rocznych pokazuje, jak istotne jest prowadzenie dialogu i konsultacji ze społecznościami medycznymi przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących systemu opieki zdrowotnej. Decyzja Ministra Niedzielskiego o pozostawieniu recept rocznych jest doskonałym przykładem uwzględnienia opinii i potrzeb pacjentów oraz lekarzy.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną