Zwiększ swoje plony w ogrodzie jak zawodowiec! Wystarczy użyć szczoteczki do zębów!

Ewelina
Ogród
03.07.2023 16:00
Zwiększ swoje plony w ogrodzie jak zawodowiec! Wystarczy użyć szczoteczki do zębów!

Ogrodnictwo jest nie tylko pasją, ale także nauką. Jednym z kluczowych elementów tej nauki jest zapylanie ręczne. Dziś pomożemy Ci zrozumieć, jak zapylać ręcznie warzywa, po co to robić i które warzywa tego potrzebują.

Dlaczego zapylamy ręcznie warzywa?

Zapylanie ręczne to technika, którą stosują ogrodnicy, aby zwiększyć plony. Chociaż wiele warzyw może się samozapylać, niektóre gatunki korzystają z pomocy zapylaczy, takich jak pszczoły czy motyle. Niestety, populacje tych zapylaczy są zagrożone, co skutkuje mniejszymi plonami. Przez zapylanie ręczne, możemy zastąpić te naturalne procesy i zwiększyć nasze plony.

Które warzywa można ręcznie zapylać?

Ręczne zapylanie jest szczególnie skuteczne w przypadku warzyw z rodziny dyniowatych, takich jak:

 • ogórki,
 • cukinie,
 • dynie,

Te rośliny mają oddzielne kwiaty męskie i żeńskie, a ręczne przenoszenie pyłku między nimi może zwiększyć ilość owoców.

Inne warzywa, takie jak pomidory, papryki czy bakłażany, również mogą korzystać z ręcznego zapylania, chociaż nie jest to zawsze konieczne. Są to rośliny samozapylające, co oznacza, że pyłek może przenieść się z pręcika na słupek w obrębie tego samego kwiatu.

Warzywa liściaste, takie jak sałata czy szpinak, oraz warzywa korzeniowe, takie jak marchew czy buraki, nie wymagają ręcznego zapylania.

Jak ręcznie zapylać warzywa - krok po kroku

Zapylanie ręczne jest prostym procesem, który można zrealizować z użyciem kilku narzędzi, takich jak pędzel malarski czy wacik. Poniżej znajduje się krok po kroku instrukcja jak to zrobić:

 1. Zidentyfikuj kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie mają proste, wyprostowane szypułki, podczas gdy kwiaty żeńskie mają na dole mały, niedojrzały owoc.

 2. Zbierz pyłek. Użyj pędzla, szczoteczki do zębów lub wacika do delikatnego przetarcia pręcików kwiatu męskiego. Na pędzlu powinien osiąść żółty pyłek.

 3. Przenieś pyłek. Przenieś pędzel, szczoteczkę lub wacik do kwiatu żeńskiego i delikatnie przetrzyj słupek.

 4. Czekaj na rezultaty. Po kilku dniach powinnaś/powinieneś zauważyć pierwsze oznaki dojrzewających owoców. Jeżeli owoców nie ma, powtórz proces.

Jak odróżnić kwiaty męskie od żeński?

Zidentyfikowanie kwiatów męskich i żeńskich u cukinii to istotny krok przed przystąpieniem do procesu ręcznego zapylania.

Poniżej przestawiamy zdjęcie kwiatów męskich i żeńskich w przypadku cukinii. 

Zdjęcie Zwiększ swoje plony w ogrodzie jak zawodowiec! Wystarczy użyć szczoteczki do zębów! #1
 1. Kwiaty męskie: Te kwiaty są zazwyczaj pierwszymi, które pojawiają się na roślinie. Charakteryzują się długą, cienką szypułką bez owocu u podstawy. Środek kwiatu męskiego zawiera wiele pręcików pokrytych pyłkiem.

 2. Kwiaty żeńskie: Pojawiają się nieco później niż kwiaty męskie. Na dole kwiatu żeńskiego, tam gdzie przyczepia się do rośliny, znajduje się niedojrzały owoc - to jest najłatwiejszy sposób na odróżnienie kwiatu żeńskiego od męskiego. W środku kwiatu znajduje się pojedynczy słupek, który po zapłodnieniu stanie się owocem.

Pamiętaj, że kwiaty cukinii są otwarte tylko przez jeden dzień, więc jeśli planujesz ręczne zapylanie, najlepiej zrobić to rano, kiedy kwiaty są w pełni otwarte.

O czym należy pamiętać zapylając ręcznie warzywa w ogrodzie?

 1. Zapylaj rano. Najlepszym momentem na zapylanie ręczne jest rano, kiedy kwiaty są w pełni otwarte i pyłek jest najbardziej kleisty. Zapylanie później w ciągu dnia może być mniej skuteczne.

 2. Używaj delikatności. Przy zapylaniu ręcznym kluczowa jest delikatność, aby nie uszkodzić kwiatów. Pyłek przenoś przy użyciu miękkiego pędzla lub wacika.

 3. Nie zapomnij monitorować roślin. Po zapylaniu ręcznym monitoruj rośliny, aby zobaczyć, czy zaczynają rosnąć owoce. Jeżeli nie, możesz powtórzyć proces zapylania.

 4. Pamiętaj o regularności. Zapylanie ręczne jest najskuteczniejsze, gdy jest wykonywane regularnie. Nie wystarczy zrobić tego raz - dla najlepszych rezultatów powtarzaj proces co kilka dni.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną