Twoje dziecko ma inne nazwisko niż Ty?! Na wakacjach możesz mieć problemy!

Martyna P.
Prawo
29.06.2023 9:31
Twoje dziecko ma inne nazwisko niż Ty?! Na wakacjach możesz mieć problemy!

Rozpoczęły się wakacje. Wiele osób decyduje się na letnie wyjazdy. Okazuje się, że podróż rodzica z dzieckiem, które ma inne nazwisko może przysporzyć wiele problemów.

Matka i dziecko z innym nazwiskiem na lotnisku

Straż graniczna zwraca szczególną uwagę na podróżujące dzieci, nawet jeśli są one pod opieką dorosłych. Pracownicy weryfikują, czy osoby te sprawują nad małoletnim opiekę rodzicielską. W niektórych krajach pracownicy straży granicznej mogą domagać się potwierdzenia, z kim nieletni odbywa podróż.

Bardzo często zdarza się, że matka podróżują z dzieckiem, które ma inne nazwisko, proszona jest o okazanie aktu urodzenia.

Niektóre kraje mogą wymagać:

  • uwiarygodnione pełnomocnictwo do sprawowania opieki z numerem telefonu do opiekuna prawnego (jeśli małoletni podróżuje bez opiekuna prawnego). Najlepiej, aby dokument sporządzony był w dwóch językach,

  • dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo (akt urodzenia w języku angielskim),

  • Pisemnej zgody poświadczonej notarialnie (w przypadku, gdy dziecko podróżuje z jednym rodzicem),

Zdjęcie Twoje dziecko ma inne nazwisko niż Ty?! Na wakacjach możesz mieć problemy! #1

Niepotrzebny stres i komplikacje na lotnisku

Dla przykładu przytoczymy historię naszej czytelniczki - pani Martyny, która chciała odbyć podróż z dzieckiem do Stanów Zjednoczonych z lotniska w Warszawie. Córka kobiety ma inne nazwisko niż ona. Na lotnisku okazało się, że obsługa domaga się okazania aktu urodzenia dziecka. Pani Martyna nie była przygotowana i zaczęły się komplikacje. Kobieta była zestresowana i wykonała kilka telefonów do rodziny. W rezultacie udało zrobić się skan aktu urodzenia, który został przesłany do kobiety za pośrednictwem Internetu. Mimo tego komplikacje przysporzyły wiele stresu. Pojawiły się obawy, że może nie dojść do lotu.

Ważne: Warto podkreślić, że niektóre linie lotnicze wymają oryginalnego dokumentu, nie ma możliwości okazania dokumentu na urządzeniu mobilnym.

Należy zrozumieć stanowisko Straży Granicznej, gdyż przed urzędnikiem staje kobieta i dziecko, które moją zupełnie dwa rożne dokumenty (nazwiska). Ciężko jest zweryfikować, czy to rzeczywiście matka i dziecko.

Dlatego też przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje na stornie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczegóły można znaleźć w zakładce „Polak za granicą”. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji i stresu. Szczegóły TUTAJ

Dziecko może także podróżować samo!

Istnieje też możliwość samodzielnego podróżowania dziecka drogą lotniczą. Niektóre linie lotnicze oferują asystę stewardesy (najczęściej dla dzieci, które mają nieukoszone 5 lat). Aby skorzystać z takiej opcji, konieczne jest sporządzenie dokumentu o nazwie „zlecenie opieki przewoźnikowi lotniczemu”. Usługa jest płatna.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną