Koniec z mętną wodą w basenie! To, co potrzebujesz, już masz w kuchni!

Ewelina
Poradnik
26.06.2023 10:23
Koniec z mętną wodą w basenie!  To, co potrzebujesz, już masz w kuchni!

Zachowanie czystości basenu jest kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa korzystających z niego osób. Istnieje wiele metod utrzymania czystości basenu, w tym naturalne, które są bezpieczne dla środowiska. Skupimy się na trzech substancjach: soli, sodzie oczyszczonej i witaminie C.

Czyszczenie basenu przy użyciu soli

Sól jest naturalnym środkiem czyszczącym, który może być skuteczny w utrzymaniu czystości wody w basenie. Proces ten, nazywany elektrolizą soli, polega na przekształceniu soli (chloru sodu) w chlor dzięki prądowi elektrycznemu. Powstały w ten sposób chlor jest naturalnym środkiem dezynfekującym, który pomaga utrzymać wodę w basenie czystą i klarowną.

Aby skorzystać z metody elektrolizy soli, konieczne jest zainstalowanie specjalnego urządzenia. Do utrzymania prawidłowego poziomu chloru w basenie o pojemności 50 000 litrów, powinno się dodać około 25 kg soli. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować poziom soli i dostosować go w razie potrzeby.

Soda oczyszczona do czyszczenia basenu

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, jest naturalnym środkiem, który można wykorzystać do czyszczenia basenu. Stosuje się ją przede wszystkim do regulacji pH wody. Gdy poziom pH wody jest zbyt niski, co oznacza, że jest zbyt kwasowy, można go podnieść, dodając sodę oczyszczoną. Woda o właściwym pH (między 7,2 a 7,6) jest nie tylko bezpieczniejsza dla skóry i oczu, ale również pomaga utrzymać basen w czystości.

W basenie o pojemności 50 000 litrów, powinno się dodać około 2,5 kg sody oczyszczonej, aby podnieść poziom pH o 0,2. Nie zapominaj regularnie kontrolować pH i dostosowywać ilość dodawanej sody.

Witamina C do czyszczenia basenu

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest skuteczna w usuwaniu plam z metali, takich jak żelazo, miedź czy magnez, które mogą pojawiać się na ściankach basenu. Witaminę C można stosować bezpośrednio na plamy lub dodawać do wody basenowej.

Aby usunąć plamy za pomocą witaminy C, wystarczy umieścić kilka tabletek witaminy C bezpośrednio na plamach. Po kilku godzinach plamy powinny zniknąć. Jeżeli plamy są rozproszone po całym basenie, można dodać około 500g kwasu askorbinowego do 50 000 litrów wody.

Naturalne metody czyszczenia basenu, takie jak sól, soda oczyszczona i witamina C, są skutecznymi i bezpiecznymi alternatywami dla chemicznych środków czystości. Pamiętaj jednak, że każda metoda wymaga regularnego monitorowania i dostosowywania, aby utrzymać basen w idealnym stanie.

Zdjęcie Koniec z mętną wodą w basenie!  To, co potrzebujesz, już masz w kuchni! #1

Jak dbać o basen ogrodowy: Praktyczne kroki

Opieka nad basenem ogrodowym może wydawać się skomplikowana, ale podzielona na kilka prostych kroków staje się znacznie łatwiejsza. Przedstawiamy krótki przewodnik, który pomoże Ci utrzymać wodę w basenie czystą i bezpieczną przez cały sezon.

Krok 1: Regularne czyszczenie

Pierwszym krokiem w utrzymaniu basenu ogrodowego jest regularne czyszczenie. Należy usuwać liście, owady i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na powierzchni wody. Do tego celu idealny będzie specjalny sitko. Dno basenu również powinno być regularnie oczyszczane za pomocą odkurzacza do basenu.

Krok 2: Kontrola i regulacja poziomu pH

Drugi krok to kontrola i regulacja poziomu pH wody. Optymalne pH dla wody basenowej wynosi od 7,2 do 7,6. Regularne testowanie poziomu pH jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i czystej wody. Jeżeli poziom pH jest zbyt niski, można go podnieść dodając sodę oczyszczoną, jak omówiliśmy wcześniej.

Krok 3: Dezynfekcja wody

Trzeci krok to dezynfekcja wody. Chociaż regularne czyszczenie pomoże usunąć większość zanieczyszczeń, dezynfekcja jest kluczowa dla zniszczenia bakterii i innych mikroorganizmów. Można to zrobić za pomocą różnych metod, w tym elektrolizy soli, jak opisano wcześniej.

Krok 4: Kontrola i czyszczenie systemu filtracji

Kolejnym krokiem jest kontrola i czyszczenie systemu filtracji. Filtr jest kluczowym elementem w utrzymaniu czystości wody w basenie, dlatego ważne jest, aby regularnie go kontrolować i czyścić zgodnie z instrukcją producenta.

Krok 5: Regularne wymiany wody

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest regularna wymiana wody w basenie. W zależności od intensywności użytkowania basenu i jakości wody, zaleca się przeprowadzenie pełnej wymiany wody co najmniej raz w sezonie.

Dbając o basen w taki sposób, zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo korzystania z niego przez cały sezon.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną