Mandat za brak paliwa? W tym kraju obowiązują restrykcyjne przepisy!

Justyna
Prawo
25.06.2023 9:03
Mandat za brak paliwa? W tym kraju obowiązują restrykcyjne przepisy!

W erze dynamicznego rozwoju motoryzacji i technologii, prawo drogowe dostosowuje się do nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą codzienna jazda. Niektóre z tych przepisów mogą zaskakiwać, jak na przykład konsekwencje jazdy na "oparach" paliwa.

Więcej niż tylko problem techniczny

Na pierwszy rzut oka, brak paliwa wydaje się być kłopotem stricte technicznym. Przede wszystkim, samochód dalej nie pojedzie, a pusty bak może uszkodzić silnik, katalizator lub pompę paliwa.

Jednakże, na tym nie koniec problemów - niewłaściwe planowanie podróży i ignorowanie wskaźnika paliwa w jednym z europejskich państw może skończyć się mandatem. Możliwość awarii pojazdu z powodu braku paliwa zaczyna być bowiem postrzegana nie tylko jako problem techniczny, ale także jako kwestia bezpieczeństwa na drodze.

Mandat za brak paliwa

Zgodnie z niemieckim prawem drogowym, kierowcy, którym na drodze skończy się paliwo, ryzykują otrzymaniem mandatu i punktów karnych. Warto bowiem pamiętać, że w tym kraju zatrzymywanie się na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest ściśle regulowane i generalnie zabronione, chyba że jest to absolutnie konieczne z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak awaria samochodu.

Jeśli chodzi o zatrzymywanie się z powodu braku paliwa, niemieckie przepisy drogowe traktują to jako sytuację, której można było uniknąć, a nie jako nieprzewidzianą awarię. W związku z tym, kierowca może zostać ukarany mandatem.

Przepisy w praktyce

W Niemczech, mandat za zatrzymanie się na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu z powodu braku paliwa wynosi 35 euro. Jeżeli masz zapas w kanistrze, możesz dolać do baku w ciągu trzech minut.

W przypadku, gdy postój trwa dłużej niż trzy minuty, uznawany jest za parkowanie, za co grozi dodatkowy mandat w wysokości nawet 70 euro. Do tego można dostać nawet 8 punktów karnych. Jeśli pojazd bez paliwa stwarza zagrożenie dla ruchu, grzywna bywa jeszcze wyższa.

Cel wprowadzenia restrykcji

Restrykcyjne przepisy mają na celu zmusić kierowców do odpowiedniego planowania podróży i dbania o stan techniczny swojego pojazdu. Samochód zatrzymujący się nagle na pasie ruchu może prowadzić do poważnych wypadków. Dodatkowo powoduje korki i opóźnienia dla innych kierowców. Przepisy te natomiast mają na celu zmniejszenie ryzyka takich sytuacji.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną