Koniec z powiększaniem ust u kosmetyczki! Nadchodzą duże zmiany.

Martyna
Moda i uroda
14.06.2023 19:16
Koniec z powiększaniem ust u kosmetyczki! Nadchodzą duże zmiany.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów dotyczących przeprowadzania niektórych zabiegów kosmetycznych, w tym m.in. zabiegu powiększania ust. Już wkrótce nie będzie można wykonać go u kosmetyczki. 

Zmiany prawne 

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie dotyczące wykonywania zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Przeprowadzać je będą mogły wyłącznie osoby posiadające prawo do wykonywania zawodu lekarza. Kosmetolodzy będą mieć zatem ograniczone możliwość w wykonywaniu zabiegów estetycznych. 

Kosmetolodzy będą mieć zakaz przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem: 

  • kwasu hialuronowego 
  • nici liftingujących 
  • silniejszych peelingów oraz maseczek 

Tego typu działania są inwazyjne i powinny być wykonywane przez lekarzy. Obecnie nie jest jasne, kiedy przepisy wejdą w życie. 

Zagrożenie dla pacjenta 

Rząd uważa, że osoby nieposiadające wykształcenia medycznego nie powinny wykonywać tego typu zabiegów, gdyż stwarzają one zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. 

“Punktem wyjściowym powinien być pacjent, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Nie możemy tutaj kierować się interesem żadnej grupy zawodowej, nieważne jakiej. Dopuszczenie do zjawiska, w którym osoby nieposiadające prawa do wykonywania zawodu, niebędące nawet przedstawicielem jakiegokolwiek zawodu medycznego, wykonują zabiegi z procedur medycznych, jest po prostu ogromnym ryzykiem i stwarza zagrożenie powikłań” - mec. Michał Gajda 

Zmiany są konieczne, ponieważ w wielu gabinetach kosmetycznych nie przestrzega się dokładnych aspektów wyjałowienia pomieszczeń i sterylności.  

Medycyna estetyczna w Polsce 

W naszym kraju wzrasta zainteresowanie medycyną estetyczną. W dobie obecnych social mediów duża część osób goni za upiększaniem swojego wizerunku. Szacuje się, że: 

“W 2021 roku Polki i Polacy znacznie częściej wykazali zainteresowanie zabiegami: 83 proc. w stosunku do 38 proc. w roku 2020 (wzrost o prawie 50 pp.).” - vogue.pl 

Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez Polki należą: 

  • Wypełnianie ust 
  • Botoks 
  • Korekta owalu twarzy  
  • Usuwanie tkanki tłuszczowej 
  • Usuwanie cellulitu 
  • U rozstępów i blizn 

Najczęściej wiek pacjentek decydujących się na wykonywanie zabiegów estetycznych wynosi 25 – 30 lat. Niestety wiele Pań próbuje dostosować się do obecnych trendów w Internecie, a naturalne piękno zanika. 

Dlatego przed zabiegiem warto się dobrze zastanowić, dlaczego się na niego decydujemy. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną