Żółty pyłek na samochodach! Wystarczy jeden zły ruch, a możesz tego słono pożałować.

Ewelina
Dom
29.05.2023 9:29
Żółty pyłek na samochodach!  Wystarczy jeden zły ruch, a możesz tego słono pożałować.

Zdawać by się mogło, że na różnych powierzchniach, takich jak ławki, pojazdy czy parapety, zaczyna gromadzić się niezwykła ilość pyłu. W całej Polsce powstaje wiele teorii dotyczących natury tego zjawiska, jednak mało osób rozumie prawdziwy powód jego pojawiania się.

Żółty pył na parapetach i samochodach!

Nadmiar żółtego pyłu na samochodach i parapetach w ostatnich dniach Internet zaczyna huczeć od pytań o naturę niezwykle intensywnego pyłu, który osiada na parapetach i samochodach, i jak to możliwe, że nagle się pojawił.

Pył ten szybko osiada na różnych powierzchniach, a najbardziej widoczny staje się na ciemnych kolorach np. lakier auta.

Skąd pochodzi? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta. To nie jest zwyczajny kurz, ani, jak niektórzy mogą myśleć, piasek przenoszony z Sahary, który od czasu do czasu dociera do nas.

Najprawdopodobniej jest to pyłek sosnowy, który jest uwalniany podczas procesu rozmnażania sosny. Jest zazwyczaj lekki, suchy i ma żółtawy kolor, który może być przenoszony przez wiatr na duże odległości.

 Nadleśniczy Hubert Kawalec, rozmawiając na ten temat z Gazetą Wrocławską, wyjaśniał:

“Ten żółty pył nie jest tajemnicą. Pojawia się co roku, o tej porze, ale zwykle są też deszcze, które powodują, że pył osiada na kałużach i nie jest dla nas tak uciążliwy. Teraz jednak iglaki intensywnie pylą, a susza i silny wiatr powodują, że pyłek rozprzestrzenia się wszędzie.”

Jeśli ten pył jest dla was nieznośny, mamy dobrą wiadomość. Drzewa te niebawem przestaną pylić, co oznacza, że również żółty pyłek na powierzchniach zniknie.

Zdjęcie Żółty pyłek na samochodach!  Wystarczy jeden zły ruch, a możesz tego słono pożałować. #1

Nie popełniaj tego błędu!

Nieprawidłowe usunięcie pyłku sosny z auta, może prowadzić do uszkodzenia lakieru. Usunięcie pyłu z pylenia sosny z lakieru auta może być trochę kłopotliwe, ale jest to możliwe do zrobienia w kilku krokach.

Oto przewodnik, jak to zrobić:

  1. Zaparkuj samochód w cieniu - Słońce może powodować wyschnięcie pyłu na lakierze i utrudnić jego usunięcie.

  2. Przepłucz samochód - Zacznij od przepłukania samochodu wodą z węża, aby usunąć luźne cząstki pyłu. Uważaj, aby nie przecierać powierzchni, ponieważ pył z sosny może być szorstki i porysować lakier.

  3. Użyj szamponu do auta - Po przepłukaniu, użyj szamponu do auta i gąbki lub miękkiej szczotki do umycia samochodu. Szampon do auta pomoże zneutralizować kwasowość pyłu z sosny i pomoże go usunąć.

  4. Spłucz i osusz samochód - Po umyciu, spłucz samochód i osusz go miękką ściereczką lub ręcznikiem. Nie pozwól, aby na samochodzie pozostała woda, ponieważ może to spowodować powstanie plam.

  5. Wosk - Na koniec, jeśli pył był na samochodzie przez dłuższy czas, możesz rozważyć nałożenie wosku na lakier, aby ochronić go i przywrócić blask. Woskowanie samochodu także utrudni przyleganie pyłu do lakieru w przyszłości.

Pamiętaj, że pył z pylenia sosny może być szkodliwy dla lakieru auta, więc najlepiej jest jak najszybciej go usunąć. W przypadku silnie przyległego pyłu, zawsze warto skorzystać z profesjonalnej myjni samochodowej lub serwisu detailingowego.

Czy pyłek jest szkodliwy dla ludzi?

Jeżeli chodzi o zdrowie, większość ludzi nie reaguje negatywnie na pyłek sosny. Niemniej jednak, dla osób z alergią na pyłek, pyłek sosny może być irytujący i wywoływać objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie oczu, przekrwienie nosa, kaszel czy problemy z oddychaniem.

Jeżeli jesteś uczulony na pyłki roślinne lub masz potwierdzoną alergię na pyłek sosny, kontakt z żółtym pyłem sosnowym może prowokować u ciebie reakcje alergiczne. W takiej sytuacji, ważne jest, aby unikać kontaktu z pyłkiem sosny i stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak maski i okulary, aby zminimalizować narażenie na pyłek.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie swojej reakcji na pyłek sosny lub doświadczasz silnych objawów alergicznych, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub alergologiem, którzy będą mogli przeprowadzić odpowiednie badania i zasugerować odpowiednie leczenie lub metody łagodzenia objawów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną