Naklejka ryby na samochodzie. Co oznacza? Dlaczego kierowcy ją usuwają?

Agnieszka
Styl życia
25.05.2023 11:30
Naklejka ryby na samochodzie. Co oznacza? Dlaczego kierowcy ją usuwają?

Większość z was zapewne nie raz widziało samochody, na których naklejony był znaczek rybki. Jeszcze do niedawna ten znaczek można było spotkać na wielu autach. Teraz się to jednak zmieniło. Co symbolizuje znaczek rybki na aucie? Dlaczego teraz znikają?

Znaczek ryby na samochodzie - co symbolizuje?

Niektórzy kierowcy lubią oklejać swoje samochody różnymi naklejkami. Czasem jest to chęć wyrazu swoich upodobań, na przykład naklejka swojego ulubionego zespołu muzycznego.

Niekiedy naklejki mają mieć funkcję informacyjną dla innych kierowców, na przykład “dziecko w samochodzie”. Te nie znaczki są jednak łatwe w rozszyfrowaniu, a ich znaczenie od razu rzuca nam się w oczy.

Inaczej jest w przypadku naklejki w kształcie ryby. Sam wygląd znaczka niewiele nam mówi. Co więc oznacza ten symbol?

Okazuje się, że znaczek ryby na samochodzie wskazuje na to, że jedzie nim chrześcijanin. Znaczek ten jest w kształcie ryby, ponieważ niegdyś ryba była symbolem Jezusa Chrystusa. 

Słowo ichtys w języku starogreckim oznacza rybę. To także pierwsze litery zwrotu Iesus Christos, Theou Yios, Soter – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. - czytamy na portalu moto.pl

Dlaczego znaczki ryb znikają z samochodów?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Na rezygnację z przyklejania ryby na samochód przez katolików składa się wiele czynników.

Przede wszystkim wpłynął na to fakt, że oklejanie samochodów naklejkami przestało być już modne. Niewiele osób w obecnych czasach obnosi się ze swoimi poglądami.

Co więcej, przyklejanie naklejek na samochodu wiąże się później z koniecznością ich usunięcia, co jest problematyczne. Pozostawiają one bowiem na karoserii trudny do usunięcia klej. 

Natomiast w przypadku, gdy już uda się taką naklejkę usunąć, lakier pod nią może mieć nieco inny odcień. Wszystko za sprawą promieniowania UV, które oddziaływało na resztę elementów samochodu pokrytych lakierem.  

Problemem może być też późniejsza sprzedać samochodu innemu właścicielowi. Nie każdy sympatyzuje z naklejkami na aucie, cokolwiek by one nie symbolizowały. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną