Zamawiasz ten rodzaj cateringu? Wrzuć go w koszty firmy!

Agnieszka
Prawo
15.05.2023 10:31
Zamawiasz ten rodzaj cateringu? Wrzuć go w koszty firmy!

 

W coraz większej ilości firm standardem staje się zapewnienie pracownikom posiłku w pracy. Spora część firm decyduje się więc na catering i dietę pudełkową. Czy pieniądze przeznaczane na dietę pudełkową można więc rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności?

Posiłki dla pracowników zapewnione przez pracodawcę

W wielu firmach pracodawca decyduje się na zapewnianie posiłków swoim pracownikom. W większości przypadków jest to dodatkowy bonus, korzyść dla pracownika. Jednak w niektórych sytuacjach zapewnienie posiłku pracownikowi stanowi wymóg nałożony na pracodawcę przez ustawę.

Posiłki dla pracowników, bez względu na to, czy są wymagane czy stanowią tylko dobrą wolę pracodawcy, generują comiesięczny, spory koszt. Czy można więc zaliczyć go w koszty uzyskania przychodu przez firmę? Co mówi na ten temat prawo?

Dieta pudełkowa pracowników - Czy możną ją wrzucić w koszty firmy?

Art. 15. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – kosztami uzyskania przychodów są koszty, które zostały poniesione celem uzyskania przychodów ze źródła przychodów bądź celem zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Eksperci są więc zgodni, że zapewnienie posiłku pracownikom stanowi koszt uzyskania przychodu, ponieważ wpływa na ich efektywność. Od tej reguły są jednak wyjątki.

Kiedy nie możesz wliczyć diety pudełkowej w koszty firmy?

O ile zapewnienie posiłku w pracy może zostać wliczone w koszty firmy, o tyle nie dotyczy to kosztów reprezentacyjnych przedsiębiorstwa.

Koszty reprezentacyjne to na przykład wydatki związane z cateringiem na bankiet lub inne spotkania biznesowe.

Co więcej, diety pudełkowej nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jeśli jest ona kupiona dla pracownika zatrudnionego na jakichkolwiek innych zasadach, niż umowa o pracę. 

Ponadto nie można odliczyć cateringu, jeżeli został zamówiony dla właściciela prowadzącego działalność jednoosobową. Wyjątkiem jest tutaj jednak sytuacja, gdy przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową zamawia posiłek dla kontrahenta. Wtedy, po odpowiednim udokumentowaniu, może zaliczyć ten koszy w koszty uzyskania przychodu przez swoją działalność. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną