Dodatkowe opłaty za plastik! Znamy szczegóły i stawki!

Justyna
Prawo
11.05.2023 19:48
Dodatkowe opłaty za plastik! Znamy szczegóły i stawki!

Unia Europejska nieustępliwie dąży do ograniczenia w stosowaniu jednorazowego plastiku. Kolejny krok to dodatkowe opłaty za pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych. O jakich stawkach mowa? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Wojna z plastikiem

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zgodnie z nim, od 1 stycznia 2024 r. do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego i pudełka na żywność będzie doliczana dodatkowa opłata.

Wspomniany projekt to konsekwencja noweli ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Wdraża ona do polskich przepisów dyrektywa SUP (ang. single use plastic), czyli unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

Zdjęcie Dodatkowe opłaty za plastik! Znamy szczegóły i stawki! #1

Ile wyniosą opłaty?

Głównym celem ustawy było określenie bodźców ekonomicznych, które mają wpłynąć na ograniczenie stosowania produktów z tworzyw sztucznych oferowanych klientom. Mowa o kubkach na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemnikach na żywność (w tym pojemnikach typu fast food).

Ustawa określiła opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Inne stawki dotyczą natomiast jednorazowych plastikowych kubków, czy pojemników na żywość.

W przypadku kubków na napoje (w tym ich pokrywek i wieczek), opłatę ustalono na 20 groszy. Nieco więcej doliczane będzie do pojemników na żywność, mianowicie 25 groszy. Dotyczy to pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

  • przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos;
  • zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika;
  • oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie.
  • Zmiany obejmą także pojemniki na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia.

Kto pobiera opłaty?

Zgodnie z uzasadnieniem projektu wspomniane nowe opłaty będą pobierane przez:

  • przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego;
  • jednostki handlu hurtowego;
  • jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom-użytkownikom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych;
  • przedsiębiorców, którzy sprzedają napoje lub żywność za pośrednictwem urządzeń vendingowych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną