ZUS opublikował komunikat, w którym przypomina rodzicom o ważnym terminie. Aby uzyskać wyższy zasiłek macierzyński, należy złożyć wniosek o jego ponowne przeliczenie.
Wyższy zasiłek macierzyński!
Przypomnijmy, że 26 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu Pracy. Wprowadzono szereg nowych uprawnień pracowniczych. Zmiany te podyktowane są unijną dyrektywą work-life-balance, której celem jest wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Do nowych przywilejów pracowniczych zaliczamy dodatkowy urlop opiekuńczy, urlop z tytułu siły wyższej, wydłużony urlop rodzicielski.
Ponadto podwyższono kwotę zasiłku macierzyńskiego. Od 26 kwietnia 2023 roku zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.
Koniecznie złóż wniosek!
W związku z tym ZUS opublikował komunikat, w którym przypomina o konieczności złożenia wniosku w celu ponownego przeliczenia kwoty zasiłku.
Dotyczy to osób, które na dzień 26 kwietnia 2023 roku pobierały zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
Aby otrzymać wyższe świadczenie, należy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie do 17 maja 2023 roku.
Rzecznik ZUS poinformował, że w przypadku niezłożenia wniosku, zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
Wniosek należy kierować do płatnika zasiłku (pracodawcy), zleceniodawcy lub ZUS-u.
Wniosek musi mieć formę pisemną, jeśli zasiłek wypłacany jest przez pracodawcę/zleceniodawcę.
W przypadku wypłacania świadczenia przez ZUS możliwe jest złożenie wniosku drogą elektroniczną.
Wydłużony urlop rodzicielski
Nowe przepisy zakładają także wprowadzenie 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego.
Po wdrożeniu zmian rodzice zyskają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (obecnie są to 32 tygodnie).
W przypadku porodu mnogiego będą to 43 tygodnie.
Dotychczas mama mogła odstąpić cześć urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka. Nie było to jednak obowiązkowe.
Dodajmy, że ojciec nie musi wykorzystywać tego czasu od razu, może przełożyć go na inny termin, dopóki dziecko nie ukończy 6 roku życia.
PRZYKŁAD: Mamie, która jest na urlopie rodzicielskim i wykorzystała go w wymiarze 32 tygodni, nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowych 9 tygodni. Z prawa do tej części urlopu będzie mógł skorzystać tata dziecka.