Przekazanie mieszkania dziecku. Oto, co warto wiedzieć!

Justyna
Prawo
25.04.2023 21:07
Przekazanie mieszkania dziecku. Oto, co warto wiedzieć!

Przekazanie mieszkania to decyzja często podejmowana przez rodziców, którzy chcą pomóc swojemu potomstwu. O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Sposoby przekazania mieszkania

Przekazanie mieszkania potomstwu może przyjąć różne formy. Warto pamiętać, że każda z nich ma nieco inne konsekwencje prawne. Wyjaśniamy na czym polegają poszczególne możliwości.

Darowizna

Bardzo popularna forma przepisania nieruchomości, która jest stosunkowo prosta, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy najbliższych członków rodziny. Warto jednak wiedzieć jakich formalności należy dopełnić, bowiem ich przeoczenie może wiązać się z popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa podatkowego.

Zgodnie z prawem darowizna opodatkowana jest podatkiem od spadków i darowizn. Wyjątek stanowi jednak darowizna mieszkania w grupie 0, np. od rodziców dla dzieci lub od dziadków dla wnuków, która jest zwolniona z opodatkowania bez względu na jej wartość. By skorzystać z tego przywileju spadkobierca musi po podpisaniu umowy darowizny zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. W przypadku, gdy taka umowa została spisana u notariusza zwalnia to podatników z obowiązku zgłoszenia darowizny mieszkania do urzędu skarbowego, ponieważ zrobi to za nich notariusz.

Umowa o dożywocie

Umowa cywilnoprawna, na mocy której jedna ze stron w zamian za uzyskanie własności nieruchomości zobowiązuje się do dożywotniego utrzymania osoby przekazującej nieruchomość. W zakres praw zbywcy wchodzi:

  • zamieszkiwania w mieszkaniu,
  • otrzymywania stosownej opieki, w formie wyżywienia, ubrań, opału, prądu i odpowiedniej pomocy w chorobie.

W niektórych przypadkach zamiast mieszkania i utrzymania możliwe jest ustanowienie zobowiązania dla nabywcy polegającego na wypłacie dożywotniej renty dla osoby przekazującej nieruchomość.

Testament

Jeżeli spadkodawca chce, żeby mieszkanie trafiło do konkretnej osoby, powinien udać się do wybranej kancelarii notarialnej. Tam notariusz sporządzi testament, w którym zamieści zapis windykacyjny, czyli rozporządzenie testamentowe wskazujące konkretną osobę oraz nieruchomość, jaką ma ona odziedziczyć.

W wyniku dopełnienia powyższych formalności spadkobierca zostanie właścicielem nieruchomości po otwarciu testamentu, a więc po śmierci spadkodawcy. W innym przypadku mieszkanie wejdzie do puli spadkowej. Oznacza to, że będzie wówczas traktowane tak samo, jak każdy inny przedmiot, który nie został zapisany w testamencie.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną