Po ślubie nie wszystko jest wspólne! Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów finansowych?

Ewelina
Prawo
24.04.2023 19:50
Po ślubie nie wszystko jest wspólne! Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów finansowych?

Każdy wie, że po ślubie małżonkowie łączą swoje życie, ale czy wiesz, że w Polsce po ślubie łączy się również majątki? No właśnie, istnieje coś takiego jak wspólnota małżeńska, która oznacza, że po ślubie wszystko, co posiadaliśmy przed ślubem i to, co zdobędziemy w czasie małżeństwa, staje się naszym wspólnym majątkiem. Dobra sprawa, bo po co wszystko rozgrzebywać i przepisywać na nowo? No właśnie, ale nie zawsze to tak działa.

Wspólnota majątkowa a spadek! 

Pierwszym przykładem jest spadek. Cóż, kiedy umiera jeden z małżonków, to jego majątek nie przechodzi automatycznie na współmałżonka, jak to jest w przypadku dziedziczenia ustawowego. A to oznacza, że małżonek może nie być wcale spadkobiercą! W takiej sytuacji majątek przypada spadkobiercom zgodnie z prawem spadkowym, a małżonek zostaje z niczym.

Darowizna a wspólnota majątkowa!

Drugim przykładem są darowizny. Przypuśćmy, że Twój teść postanowi Ci podarować samochód. To miłe, nie? A co, jeśli Ty i Twoja żona macie wspólnotę majątkową? Otóż, w tym wypadku darowizna zostanie zaliczona do wspólnego majątku, ale tylko do Twojego majątku! Tak, to jest możliwe. Oznacza to, że w przypadku rozwodu, samochód będzie należał tylko do Ciebie, a Twoja żona nie będzie miała do niego prawa. Ale uwaga! Jak wykaże praktyka, takie sytuacje potrafią doprowadzać do kłótni i nieporozumień.

Zdjęcie Po ślubie nie wszystko jest wspólne! Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów finansowych? #1

Dziedziczenie mieszkania w trakcie małżeństwa. 

Trzecim przykładem może być sytuacja, gdy żona dziedziczy mieszkanie po swojej mamie. W takim wypadku należy rozróżnić, czy mieszkanie jest dziedziczone na podstawie ustawy czy na podstawie testamentu. W przypadku dziedziczenia ustawowego, żona będzie dziedziczyć mieszkanie jako jedno z dzieci zmarłej matki. Natomiast, jeśli matka zostawiła testament, w którym wskazała żonę jako swojego jedynego spadkobiercę, to żona stanie się właścicielką mieszkania jako majątek osobisty. Oznacza to, że mieszkanie nie wchodzi do majątku wspólnego i nie będzie podzielone w przypadku rozwodu.

Warto znać swoje prawa 

Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna i może mieć swoje indywidualne rozwiązanie. W przypadku dziedziczenia mieszkania poza ustawą lub testamentem, należy skonsultować się z prawnikiem, który wyjaśni, jakie prawa przysługują małżonkowi.

Ważne jest, aby pamiętać, że wspólnota małżeńska to nie tylko korzystne rozwiązanie, ale również niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto przemyśleć swoją sytuację życiową i zdecydować, czy chcemy mieć wspólny majątek z drugą osobą. W przypadku firm czy innych przedsięwzięć, które generują duże przychody, może to być korzystne rozwiązanie, ale w innych sytuacjach lepiej zdecydować się na umowę o rozdzielność majątkową.

Podsumowując, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa wspólnota małżeńska w Polsce i jakie są zasady dotyczące dziedziczenia i darowizn. Warto pamiętać, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną