Uwaga rodzice! Nowe przepisy już od 26 kwietnia zmieniają zasady gry!

Martyna P.
Prawo
20.04.2023 8:43
Uwaga rodzice! Nowe przepisy już od 26 kwietnia zmieniają zasady gry!

Polska musi dostosować się do dwóch unijnych dyrektyw. Zmiany zostaną wdrożone 26 kwietnia 2023 roku. Obejmują one m. in  wydłużone urlopy rodzicielskie.

Wydłużony urlop rodzicielski

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego.

Przepisy te mają obowiązywać od 26 kwietnia 2023 roku.

Po wdrożeniu zmian rodzice zyskają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (obecnie są to 32 tygodnie).

W przypadku porodu mnogiego będą to 43 tygodnie.

 

9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego!

Nowe przepisy zakładają, że każdy z rodziców będzie miał wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z całego wymiaru.

Dotychczas mama mogła odstąpić cześć urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka. Nie było to jednak obowiązkowe.

Według nowych założeń 2 z 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Bez prawa przeniesienia ich na matkę.

Dodajmy, że ojciec nie musi wykorzystywać tego czasu od razu, może przełożyć go na inny termin, dopóki dziecko nie ukończy 6 roku życia.

PRZYKŁAD: Mamie, która jest na urlopie rodzicielskim i wykorzystała go w wymiarze 32 tygodni, nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowych 9 tygodni. Z prawa do tej części urlopu będzie mógł skorzystać tata dziecka.

 

Zdjęcie Uwaga rodzice! Nowe przepisy już od 26 kwietnia zmieniają zasady gry! #1

Wynagrodzenie na urlop rodzicielski

Wynagrodzenie za urlop rodzicielski dla matki wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku (jeśli wniosek o urlop zostanie złożony nie później niż 21 dni po porodzie).

Wynagrodzenie za urlop rodzicielski dla ojca będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku (za okres 9-tygodniowej części urlopu).

Równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym

Zmiany w Kodeksie Pracy zapowiadane były przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy work-life balance, która ma wprowadzić równowagę między życie zawodowe a rodzinne.

Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

Celem tych zmian jest ułatwienie matkom powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Ponadto mają one zachęcić ojców do sprawowania opieki nad maluszkiem.