"Mam dość niezręcznych pytań. W tym roku rodzina się zdziwi."

Agnieszka
Styl życia
06.04.2023 10:44
"Mam dość niezręcznych pytań. W tym roku rodzina się zdziwi."

Spotkania rodzinne przy świątecznym stole mogą być wyjątkowe, radosne i pełne ciepła. Niestety, czasem bywa tak, że mimo dobrych intencji wszystkich członków rodziny, takie spotkania kończą się nieprzyjemnie. Doświadcza tego za każdym razem Marta i Kamil, młode małżeństwo, których rodzinne spotkania wykańczają. Dlaczego?

Historia Marty i Kamila

Marta i Kamil są młodym małżeństwem. Oboje skończyli niedawno 30 lat. Od dwóch lat są po ślubie, razem mieszkają i planują każdego dnia wspólną przyszłość. 

Od ponad roku para stara się także o dziecko. Niestety, jak do tej pory bezskutecznie. Na początku mieli w sobie wiele cierpliwości i za bardzo nie przejmowali się tym, że pomimo starań, Marta nie zachodzi w ciążę.

Po roku ta sytuacja zaczęła ich jednak nieco niepokoić. Boje postanowili się więc przebadać. Szybko okazało się, że Kamil może mieć pewne problemy zdrowotne, które utrudniają zapłodnienie. 

Pomimo tego, że nic jeszcze nie jest przesądzone, a Kamilowi zalecono dalsze badania diagnostyczne, ta informacja mocno go przybiła. Od dawna para marzy bowiem o dziecku. 

Jakby tego było mało, młodemu małżeństwu nie daje spokoju także rodzina. 

“Mam dość niezręcznych pytań”

Samopoczucie Kamila i Marty znacznie pogarsza fakt, że są obiektem oczekiwań całej rodziny Marty. Za każdym razem, kiedy dochodzi do rodzinnych spotkań, para wypytywana jest o dziecko, sugerowane jest im, że już dawno powinni je mieć. Rodzina Marty zdaje się wręcz mieć pretensje o to, że wciąż nie zaszła w ciążę.

Zanim para się pobrała, tematem przewodnim rodzinnych spotkań był temat ich ślubu. Rodzina, pół żartem pół serio, ciągle dopytywała o to, kiedy mają zamiar się pobrać i przestać żyć na kocią łapę.

W tym roku, ze względu na fakt, że dla Kamila temat jego problemów zdrowotnych jest bolesny, Marta powiedziała “dość”. 

“W tym roku rodzina się zdziwi”

Chcąc zadbać o spokój psychiczny swój i swojego męża, Marta postanowiła, że w tym roku nie pojedzie do rodziny na święta. Wraz z mężem wykupili sobie krótki pobyt w przytulnym hotelu spa i to tam mają zamiar spędzić świąteczny urlop.

Ich zdania nie zmieniło oburzenie i pretensje ze strony mamy Marty. 

Zdjęcie "Mam dość niezręcznych pytań. W tym roku rodzina się zdziwi." #1

Jak radzić sobie z niezręcznymi pytaniami?

Osoby, które starają się o dziecko, a przez dłuższy czas nie mogą swojego marzenia zrealizować, powinny wiedzieć, jak odpierać niezręczne pytania.

Po pierwsze, warto wraz z partnerem ustalić, na jakie pytania chcecie odpowiadać. Może się bowiem okazać, że partner będzie chętnie opowiadał o rzeczach, którymi druga osoba nie chce się dzielić.

Po drugie, warto przygotować sobie odpowiedzi, które szybko urwą temat. Zapytani o dziecko możecie odpowiedzieć na przykład: “Jak będę w ciąży, pierwszy się o tym dowiesz”. 

Po trzecie, zaplanuj sobie dobrą wymówkę na sytuację, której nie będziesz mogła już znieść. Dla osób, które nie mogą zajść w ciąże, ten temat jest bardzo trudny. Nie bój się więc w trakcie spotkania powiedzieć, że musisz wyjść, ponieważ…i tu podaj wymówkę. 

Po czwarte, pozwól innym stanąć po Twojej stronie. Jeśli ktoś z rodziny wie o waszym problemie i chce uciszyć gderającą ciotkę lub kogokolwiek, pozwól, by Ciebie obronił. Być może da to coś do zrozumienia osobom, które przekraczają Twoje granice. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną