Zakaz handlu w kwietniu. Czy 2 kwietnia jest niedziela handlowa?

Justyna
Newsy
31.03.2023 13:24
Zakaz handlu w kwietniu. Czy 2 kwietnia jest niedziela handlowa?

W całym 2023 roku tylko siedem niedziel nie jest objętych zakazem handlu. Czy najbliższa niedzielę zrobimy zakupy bez problemu w każdym sklepie?

Czy 2 kwietnia jest niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela 2 kwietnia to niedziela handlowa. Na tydzień przed świętami wielkanocnymi zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Oznacza to, że zakupy bez żadnych ograniczeń będzie można zrobić we wszystkich rodzajach sklepów. Otwarte będą duże markety, sklepy w centrach handlowych czy sklepy budowlane.

Wiąże się to ze zbliżającą się Wielkanocą, która w tym roku wypada w dniach 9-10 kwietnia. Na tydzień przed świętami rząd pozwala sklepom handlować bez ograniczeń, a Polakom kupić bez pośpiechu wszystko, czego potrzebują na święta.

Warto podkreślić, że z powodu dniem wolnym od pracy jest poniedziałek 10 kwietnia. Wtedy większość sklepów również będzie zamknięta.

Niedziele handlowe w 2023 roku

Od 2020 roku w niedzielę w Polsce co do zasady nie można zrobić zakupów w dużych sklepach. Jest tylko kilka wyjątków w ciągu roku.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na kwiecień przewidziano aż dwie niedziele handlowe. Najbliższa będzie miała miejsce już w pierwszą niedzielę kwietnia, natomiast kolejna w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli tuż przed majówką. Później czeka nas jeszcze niedziela bez zakazu handlu przed wakacjami, przed rozpoczęciem roku szkolnego i dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Poniżej przedstawiamy konkretne daty:

  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

Uszczelnienie zakazu handlu

Przypomnijmy, że rok temu rząd uszczelnił zakaz handlu w niedzielę i uniemożliwił dużym sieciom wykorzystywanie metody „na placówkę pocztową". Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powierzono Państwowej Inspekcji Pracy.

„Dziennik Gazeta Prawna" podawał pod koniec stycznia, że inspekcja pracy mocno zwiększyła liczbę kontroli sklepów i tego, czy przestrzegają one przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Co piąta kontrola przeprowadzona w ubiegłym roku wykazała łamanie prawa. Rok wcześniej było tak tylko w co dwudziestym przypadku

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną